Ne každý si může dovolit řádnou techniku pro pořízení kvalitních fotografií během cestování. Ať už finančně či pro cestování na lehko. Přeci jenom, cestování s batůžkem je poslední dobou velký trend a ne vždycky si můžeme dovolit mít u sebe výbavu za tisíce. V tomto článku bych vám chtěla ukázat několik mých tipů, jak na pěkné cestovatelské fotografie bez drahého náčiní.

 

 

SVĚTLO

Ať máte jakoukoliv výbavu, světlo je úplný základ. Nejlépe se fotí velmi brzy ráno, než je slunce velmi ostré či při západu slunce, tudíž během zlaté hodiny, kdy je světlo přímo magické. Pokud se vám na fotce světlo nevyvede, nezachrání ji ani ten nejlepší program, proto se vždy snažte vyhnout přímému slunci a špatnému osvětlení, fotka poté nemusí vyjít hezky. S tím se pojí i blesk, který fotce vždy ubere drama a foto bude nevýrazné.

Na této fotce můžete například vidět, že i když jsem se ji snažila sebe více upravit, co se týče světla a ostrosti, stín, který na mě padá pohlcuje celou fotku a těžko mě rozeznáte od pozadí. Stejně tak i volba stejného oblečení kazí celou snahu o kontrast.

 

 

 

APLIKACE

Na úpravu fotek v chytrém telefonu existuje hned několik aplikací, až si člověk nemůže vybrat. Ne každá je zadarmo a ne každá vám dá to, co potřebujete pro dobrou fotku. Na cestovní fotky používám Snapseed. Zde můžete fotku upravit velmi profesionálně přes rozmazané pozadí až po drobné chyby na fotce. Také světlo a atmosféru fotky doporučuji upravit zde, jelikož dodá fotce přirozený šmrnc. Na fotky nepoužívám filtry, jen se vždy snažím upravit strukturu, světlo, barvy a sytost.

Pro barevné a veselé fotky zkuste A Color Story, aplikace není zadarmo, ale základní verze, ve které najdete vše potřebné, je volně dostupná. Najdete zde velmi přirozené filtry a doporučuji zkusit úpravu fotek s Curves, kde si můžeme pohrát s hloubkou a sytostí barev.

TIP: A Color Story má i svůj instagram, kde sdílí ty nejpovedenější fotky z jejich aplikace. Můžete se zde inspirovat i zkusit přihlásit vaši fotku pod hashtagem #acolorstory a třeba vyberou zrovna vás.

Jako poslední aplikace vám chci doporučit Canva, která není na úpravu fotek, ale na vkládání vkusných a elegantních textů do obrázku. Je zcela zdarma a rovnou vám i přednastaví velikost fotky, například pro facebook, instagram, leták či fotokoláž. Stejně vám může posloužit PicMonkey, ale zde není mobilní aplikace tolik propracovaná jako Canva. Dovolí vám ale kreslit a upravovat fotky, opět zcela zadarmo. Je dostupná i pro počítače.

 

SNAPSEED

 

 

A COLOR STORY

 

 

 

SNAPSEED

 

 

 

ACTION CAMERA

Action kameru vám nemusím nijak představovat, jsou teď velmi populární, existuje několik druhů a cenových kategorií. Důležité je, u této přenosné kamery, její skladnost a lehkost a stejně tak náčiní k ní. Vše je vytvořeno pro rychlý a snadný pohyb. Tyto kamery se specializují na vytváření videí, ale i díky nim můžete pořídit krásné fotky, i pod vodní hladinou. Velmi často jsou synchronizované s vaším chytrým telefonem a fotky můžete upravit hned tam.

 

 

REKVIZITY PRO FOTKU

Jedna z věcí, co vždy na cestovatelský fotce vypadá dobře, je klobouk, jak pro dámy, tak pro pány. Dá fotce určitý šmrnc. Stejně tak s kloboukem je spojený batoh, který fotce dodá správný cestovatelský nádech.

Pohrajte si se světlem a stíny. Pokud jste blízko vody, odraz od vody dodá fotce tajemno a drama. Pokud tomu dodáte následně správné světlo a menší úpravu, fotka se vám jistě vyvede.

Co se týče oblečení, pokud máte možnost, zvolte zajímavý a barevný zevnějšek, který na fotce vynikne. Obvykle je velmi oku líbivé oblečení jako kontrast pozadí.

 

 

 

 

 

KOMPOZICE

Kompozice je základ veškerého fotografování, není to ale pravidlo, protože každý vidí fotku jinak. Existují ale určité rady, kterými by se člověk měl řídit. K tomu vám v telefonu pomůže mřížka při focení. Vždycky používejte mřížku, kterou by měl váš chytrý telefon mít v nastavení fotoaparátu. S tím se pojí velikost fotky, pokud například chcete fotku pro instagram, volte čtvercový tvar na vašem telefonu, abyste viděli finální kompozici.

Základem správné fotky je rovný horizont, hlavně při focení vody či krajiny. Pokud je fotka symetrická, okamžitě to oku připadá líbivé. Opět vám k tomu pomůže mřížka.

S tímto se pojí i pravidlo třetin. Řiďte se právě přidanou mřížkou, díky ní víte, kam dát hlavní objekt a to do jedné z třetin obrázku.  Dávat hlavní objekt do středu už je dávno pasé, fotka bude zajímavější, pokud ji rozdělíte na třetiny.

 

 

Samozřejmě, existuje nespočet triků a tipů, jak upravit fotky. Toto jsou jen tipy pro okamžité úpravy pro amatérské fotografy, snadno a rychle s vaším telefon v ruce. 

Aneta, www.ejnets.com

 

 

5 tipů pro hezké, cestovatelské fotky bez drahé techniky
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!