Malta oblíbená jako dovolenková destinace vyhlášená krásnými plážemi a rušnými letovisky. Jelikož je sezóna letních dovolených v plném proudu, dovolili jsme si pro vás sepsat itinerář cesty na tento krásný ostrov. Plán obsahuje návrh na návštěvu všech zajímavých míst včetně pláží a památek. Vše je sepsáno z vlastní zkušenosti.

 

 

<

 

 

Návštěvy zajímavých míst nejsou náročné na vzdálenosti, proto můžete po celou dobu pobytu bydlet na stejném místě, nejlépe na severozápadě ostrova, kde jsou ty nejkrásnější pláže a také odsud vyráží trajekty na menší ostrov Gozo, či je možné využít nabídek některé společnosti vypravující své klienty na ostrov Comino a turisticky hojně navštěvovanou Blue Lagoon. Můžeme z vlastní zkušenosti doporučit bydlení na privátě přes Airbnb (cena 17 000,- Kč/10dní/ 7 osob). Ubytování nalezdete zde >> (nezapomeňte uplatnit slevu 725Kč přes tento odkaz)

Rozhodně doporučujeme zapůjčit si na cestování po Maltě automobil, nebudete nijak vázáni na místní autobusovou dopravu. Můžeme doporučit společnost Budget, se kterou jsme byli spokojeni (místem půjčení je letiště Luqa a cena se pohybuje okolo 10tis/10dní, typ Škoda Fabia).

 

Letenky na Maltu můžete zakoupit zde >>

Zájezdy na Maltu můžete zakoupit zde >>

 

Základní informace 

Délka trvání: 10 dnů

Náklady na osobu: cca 2tis/den (včetně ubytování)

Délka trasy: cca 150 km

 

DEN 1. – Přílet na Maltu

Přílet obvykle v pozdních odpoledních hodinách. Půjčení automobilu na letišti u společnosti Budget. Autopůjčovna má stánek v letištní hale. Parkoviště všech autopůjčoven se nachází cca 150m od východu z letištní haly (opět vše přehledně značeno). Odjezd na ubytování (nezapomínejte, že na Maltě se řídí vlevo).

 

DEN 2. – VALLETTA

Ráno odjezd do hlavního města ostrova Valletty – jeho prohlídka. Valletta patří mezi nejmenší hlavní města Evropy. Díky své velikosti se dá pohodlně projít během pár hodin (s prohlídkou interiérů nejznámějších budov samozřejmě o chlup déle). Ač nevelká rozlohou, co do počtu kulturních památek je bohatá a konkuruje evropským metropolím. Není proto divu, že Valletta figuruje na seznamu UNESCA. Pevnostní město je plné úzkých uliček dlážděných kameny, dřevěnými balkóny a dveřmi s nádhernými klepadly. Město je obklopeno největším a nejhlubším přirozeným přístavem v Evropě (Grand Harbour) a z opačné strany je jím přístav Marsamxett.

Ve Vallettě můžete zaparkovat na velkém parkovišti u hlavního autobusového nádraží (parkovné €3 na celý den), odkud je to už jen kousek k hlavní městské bráně (City Gate), kterou se vstupuje do města. Vpravo hned za branou sídlí maltské informační centrum, kam určitě zajděte. Zde může obdržet zdarma mapu Malty a Valletty.

 

 

 

A které památky stojí za vidění?

K nejpozoruhodnějším patří katedrála svatého Jana, ve které je pohřbeno na 400 předních rytířů johanitského řádu a zdobí ji mimo jiné Caravaggiův obraz Stětí sv. Jana Křtitele (za prohlídku se platí €10/osoba). K dalším pamětihodnostem patří velkolepý renesanční velmistrovský palác (Grand Master´s Palace) s množstvím fresek v interiéru. Nyní zde sídlí vláda a parlament. Vstupné je €12/osoba.
Mezi další vynikající stavby patří divadlo Manoel z roku 1731, které je jedním z nejstarším v Evropě, Národní knihovna z roku 1786, johanitský špitál z roku 1574, pevnost Saint Elmo (nyní muzeum, vstupné €10/osoba) postavená ve tvaru hvězdy v roce 1552 na místě někdejší strážní věže.

Ty nejkrásnější výhledy na Velký přístav (Grand Harbour) nabízejí Horní zahrady Barrakka (Upper Barrakka gardens). Ve spodní části rampy zahrad je „Saluting battery“, což je baterie starých pevnostních děl. Doporučujeme zde být na poledne, to se zde odbývá jedna z místních turistických atrakcí. Vojáci v koloniálních uniformách obsluhují kanón, aby ohlásili výstřelem poledne. Kromě těchto zahrad jsou ve Vallettě ještě jedny menší Lower Barracca Gardens, které opět skýtají výhled na přístav a protější městečko Vikttoriosu.

Pokud Vám na procházce městem vyhládne, doporučujeme vybrat některou z početných restaurací a kaváren na rušné Triq-il Republikka (Republic street), která se táhne od City gate až k pevnosti St.Elmo. Případně ochutnejte sladké datlové pečivo v některém ze stánků ještě před vstupem do města (je za pouhých 50centů a není špatné).

V případě, že Vám zbyde čas, můžete se přepravit trajektem do Sliemy. Ze sliemského nábřeží je nejhezčí pohled na Vallettu, obzvláště po setmění, kdy jsou budovy a kostely krásně nasvíceny. Jednosměrná jízdenka stojí €1,50, zpáteční €2,80. Vyjíždí se z přístavu trajektů u St.Salvadore Bastionu.

 

 

 

 

DEN 3. – MOSTA – MDINA – RABAT 11 km z Valletty

Ráno odjezd do města Mosta, jehož dóm kostela Nanebevzetí Panny Marie, se svými parametry (40 m v průměru), je viditelný již z velké dálky. Jedná se prý o třetí největší dóm v Evropě. V kapli kostela je vystavena bomba, která během druhé světové války prolétla oknem kostela, ale nevybuchla. Což místní považují za velký zázrak, ale více než o zázrak šlo o obrovském štěstí, protože po podrobnějším průzkumu vyšlo najevo, že bomba byla šikovným sabotážním počinem dělníků z plzeňské Škodovky a její obsah tvořil přeci jen o něco méně výbušný písek. Vstup je zdarma.

Kousek od města Mosta leží městečko Mdina a Rabat, s nímž Mdina úzce sousedí. Auto můžete bezplatně zaparkovat na parkovišti u Řecké brány (Greekś Gate), kterou pak vejdete do opevněné Mdiny. Mdině se také přezdívá Tiché město a je to jedno z nejmalebnějších maltských městeček s neopakovatelnou atmosférou. Projděte se úzkými uličkami, které poskytují stín a jsou bez motorových vozidel, které do města nesmí.
V Mdině je nejstarší katedrála na Maltě – St. Paul´s Cathedral (vstup je zpoplatněn €5/osoba). K vidění jsou zde kostely, kláštery i paláce maltské šlechty, které pocházejí ze 17. století. Město opustíte barokní hlavní branou, projdete nádherným parkem a zahradami Howard Gardens a ocitnete se ve městě Rabat. Pokračujte na náměstí Parish Square, kde se nachází kostel svatého Pavla. Na náměstí před kostelem se můžete občerstvit v některé z restaurací a kaváren. Více pozornosti ovšem poutají místní katakomby z římských dob, zasvěcené svaté Agátě a Pavlovi. Katakomby jsou bludištěm podzemních chodeb, kde byli v pradávných dobách pohřbíváni mrtví. Cena vstupného je €5/osoba a prohlídka vám zabere asi hodinu.

 

DEN 4. – MARSAXLOKK – GHAR DALAM CAVE – ST.PETER´S POOL – 25 km z Valletty

Návštěvu Marsaxlokku, rybářského městečka si naplánujte na nedělní dopoledne, to se tu totiž koná největší maltský trh. Trh je skutečně velký, stánky se táhnou ve dvou řadách po celém nábřeží v délce asi půl kilometru. Je zde velký rybí trh, s všemožnými druhy ryb, stánky s likéry, kořením, se sladkostmi, se zeleninou a ovocem, různými cetkami, elektronikou, knihami, suvenýry, drogerií a samozřejmě i s oblečením. Pokud se tu ocitnete i jindy v týdnu, projděte se po přístavu a prohlídněte si na vodní hladině kotvící množství rybářských člunů nazývaných Luzzos, které jsou natřené pestrými veselými barvami, ale také se maluje tradiční Horovo oko na příď lodě. To má zapudit zlého ducha na moři.

Nedaleko Marsaxlokku se nachází další atrakce jako jeskyně Ghar Dalam, kde byly objeveny kosti zvířat starých 500 tisíc let a také odsud pocházejí nejstarší nálezy lidských pozůstatků na Maltě. Auto necháme na přilehlém parkovišti, vstup je €5/osoba. Další možností je St.Peter´s pool, jde o přírodní koupaliště vytesané mořem z pobřežní skály. Je to jakási skalnatá mísa tvořící krytou lagunu vhodnou na plavání a skákání po kterém se pak můžete natáhnout na okolní skály. Možnost občerstvení a toalety jsou na místě. K parkovišti vede velmi špatná příjezdová cesta, doporučujeme pěší chůzi a automobil zanechat na nějakém vhodném místě po cestě. Pokud cestujete s dětmi St.Peterś pool pro ně není vhodný. Je tu kluzko a hloubka. V tomto případě doporučujeme blízkou Pretty bay.

 

 

DEN 5. – COMINO A BLUE LAGOON

V 11 hodin vyplouvá z městečka Mellieha loď společnosti Oh Yeah Malta (cena je €13/osoba) kolem rozeklaného pobřeží Malty a Cominota, vplouvá do jeskyní a po cestě dvakrát zastavuje na plavání a šnorchlování. Jednou ze zastávek je nejkrásnější místní pláž – Blue Lagoon. Voda je tu stejně čistá a průzračná jako v Karibiku. Loď Vás tu vysadí na dvě hodiny a následně se vrací z jednou již kratší zastávkou zpět. Do přístavu připlouvá kolem 16:30.

 

DEN 6. – GHAJN TUFFIEHA BAY (25km z Valletty)- TARXIEN TEMPLES (7km z Valletty) – VITTORIOSA (5km z Valletty)

Dopoledne strávíme na vyhledávané písečné pláži Ghajn Tuffieha bay. Parkoviště se nachází u strážní věže, kterou najdeme na konci výběžku vysoko nad mořem ze kterého je krásný výhled nejen na pláž Ghajn Tuffieha ale i sousední Golden bay. Cena parkovného je dobrovolná, jde o hlídané parkoviště místním dobrovolníkem. Na pláži jsou záchody, placená sprcha i restaurace.

Poté, co se dostatečně osvěžíte koupáním v moři, vydejte se na prohlídku megalitických chrámů. Jsou to stavby starší než pyramidy a na Maltě jich je celkem 45. K nejzachovalejším patří Hagar Qim, Mnajdra (od Hagar Qim leží asi 500 metrů, vstup na jeden lístek), Ggantija (na ostrově Gozo) nebo Tarxien. Stačí navštívit jedny, další jsou velmi podobné. Tarxien temples je prehistorický komplex tvořený čtyřmi chrámy ohraničený obvodovou zdí. Uvidíte, že na vás dýchne historie, když si uvědomíte, jak staré tyto chrámy jsou. Parkování je zdarma a vstup €6/osoba, adresa je Neolithic Temples Street. Nedaleko se nachází ještě rozsáhlá, neobvyklá a tajemná podzemní rituální svatyně, označovaná jako Hypogeum. Její součástí je i pohřebiště. O prohlídky podzemních prostor bývá velký zájem, proto je potřeba zajistit si včas vstupenky . Ovšem momentálně zde probíhají restaurátorské práce a objekt je uzavřen. Z vesničky Tarxien už je to jen kousek do města Vittoriosa. Zde si udělejte příjemnou procházku přístavem až k pevnosti Fort St.Angelo, která se nachází na špičce poloostrova. Můžete zde obdivovat krásné lodě a jachty a kochat se pohledem na Grand Harbour a protější Vallettu. Po cestě k pevnosti minete prý nejkrásnější muzeum na Maltě – Maritime Museum a kostel sv. Vavřince. Z přístavu se vydejte na hlavní náměstí Victory Square, kde se můžete osvěžit a najíst a odsud se běžte proplétat bludištěm úzkých uliček. Těmto uličkám obsahujícím domy i ze 13.stol se kolektivně říká Il Collachio. Možná zabloudíte i na opačnou stranu poloostrova do přístavu Bighi Sally Port. Nejvýznamnější památkou města je Inkvizitorský palác (Inquisitor´s Palace). Honosná stavba, která bývala až do Napoleonova příchodu sídlem inkvizice. Dnes se tu nachází etnografické muzeum, které představuje maltskou lidovou dovednost a kulturu. To už ovšem na zpáteční cestě k autu, které můžete nechat zaparkované u přístavu.

 

DEN 7. – CELODENNÍ VÝLET NA OSTROV GOZO

Určitě si udělejte výlet na ostrov Gozo. Gozo je malinké, měří na délku pouze kolem 10 kilometrů. Malta je od Goza vzdálena pět kilometrů. Dostat se na Gozo není žádný problém, trajekty z městečka Cirkewwa jezdí každou půlhodinu, cesta trvá pouhých 20 minut, cesta se platí jen jednou a to při zpáteční jízdě z přístaviště Mgarr (5€, 16€ auto+řidič). Po přistání ve vesničce Mgarr jedete pustou krajinou a najednou se před vámi objeví mohutná kupole kostela na kraji vesničky Xewkija. Místní nesli nelibě to, že v maltském městečku Mosta byl postaven  chrám s údajně třetí největší kupolí na světě. Chtěli mít větší, což se nakonec nepodařilo.  Jedná se tak „pouze“  o čtvrtou největší kupoli. Po prohlídce kostela se můžete zastavit u nedalekých Ggantija temples (6€/osoba), nejstarších megalitických chrámů na ostrově. Pokud už jste ovšem absolvovali jinou návštěvu megalitů, jeďte se rovnou schladit na nejhezčí místní písečnou pláž Ramla bay nebo si udělejte výlet ke Calypso Cave. Podle legendy zde žila nymfa Kalypso, která zde věznila Oddysea. Odsud si můžete jet prohlédnout hlavní město ostrova Victorii, kde za návštěvu určitě stojí hradní návrší se středověkou citadelou, kde dosud žije několik lidí. Nachází se zde několik muzeí a katedrála z roku 1700, ale nejvíc nás uchvátili výhledy do okolí. Zaparkujte v centru někde poblíž náměstí Independence Square, kde je turistům k dispozici informační kancelář a také tu máte možnost nakoupit si suvenýry či se občerstvit. Bazilika Ta’Pinu je významným mariánským poutním místem pro všechny Malťany. V malé kapli, která tu původně stála, slyšela zbožná dívka údajně hlas Panny Marie. Následně se tu měly odehrát další náboženské zázraky. Sledujte ukazatele, katedrála se nachází po pravé straně kousek od Dwejra Point. Zátoka Dwejra Point a především Azure Window je hřeb dnešního dne. Pokochejte se pohledem na ojedinělou přírodní skalní bránu. Tvoří ji dva skalní bloky o průměru 40 m, které podpírají vodorovný blok o délce 100 m a výšce 20 m, pod nímž se tříští azurové vlny. Je možné si zde pronajmout loďku s rybářem, který povozí turisty po okolí a na závěr proplují Azurovým oknem. Moře v bezprostředním okolí jsou prý plná korálů, malých humrů a mořských koníků. Pak je již na čase vrátit se zpět do Mgarru na trajekt zpět na ostrov Malta.

 

Edit:// Azure Windows se nedávno zřítilo do moře. Místo toho se můžete vykoupat u Vnitřního jezera hned vedle…

 

 

 

 

DEN 8. – BUSKETT GARDENS – DINGLI CLIFFS – BLUE GROTTO – GOLDEN BAY (20km z Valletty)

Dopoledne se můžete procházet v největší koncentraci stromů na ostrovech v Buskett Gardens v okolí presidentského paláce Verdala. Rostou zde palmy, pinie, borovice, morušovníky, citrusy a několik dalších zajímavých stromů. Úzkou silnicí, kterou lemují kamenné zídky a za nimi obrovské keře opuncií dojedete až k útesům Dingli (Dingli Cliffs). Útesy Dingli Cliffs jsou několik kilometrů dlouhé. Mezi hřebenem pobřežních skal, vysokých přes 200 m a mořem se rozkládá úzká terasa, kde jsou políčka a pastviny, které slouží zemědělství. Na několika místech ale skály končí přímo v moři. V dáli vidíme ostrůvek Filfla a pak už jenom modré moře. Podél pobřeží se dostanete do vesničky Wied iz-Zurrieq, kde si zakupte lístky na lodičku, která Vás vezme k Blue Grotto a dalším jeskyním (asi 20 minutový výlet) – cena €8/osoba. Blue Grotto je pozoruhodná hříčka přírody, jakýsi ohromný klenutý otvor zařezávající se hluboko do skály. Jeskyně dostala jméno podle zbarvení, které mívá při slunečním svitu v ranních hodinách. Z klidné hladiny tu lze pozorovat členité mořské dno. Při cestě zpět na ubytování se ještě můžete osvěžit na některé z pláží. Prý jedna z nejhezčích je Golden bay se zlatým pískem. Bývá ale podobně jako Blue Lagoon plná turistů. Je u ní velké parkoviště a samozřejmě možnost občerstvení.

 

DEN 9. – POPEYE VILLAGE (PEPKOVA VESNIČKA) – 2km z Mellieha

Cestujete-li po ostrově s dětmi, určitě jim uděláte radost návštěvou Pepkovy vesničky. Prohlídnete si pohádkovou vesničku speciálně vytvořenou jako kulisu k filmu Pepek námořník z roku 1980. Projdete si domečky pekaře, zubaře, či Olive Oyl, zahrajete si minigolf a vykoupete se v bazénu nebo v moři, kde jsou nejrůznější skluzavky a trampolíny. Dospělé naláká ochutnávka punče, která je v ceně stejně jako půlhodinová projížďka lodí a pohlednice na památku. Cena je €14,50/osoba a celý den. Parkoviště je velké a zdarma.

DEN 10. – POSLEDNÍ KOUPÁNÍ na MELLIEHA BAY, ODLET

Pokud máte možnost se ještě před odletem naposledy vykoupat, můžete navštívit Mellieha bay, velkou, písečnou, čistou pláž. Máte zde možnost občerstvení v několika kioscích a použití bezplatné sprchy. Pak už je potřeba odevzdat klíče od ubytování a předat auto na letišti na stejném místě jako jste ho přijímali.

 

Šťastnou cestu domů!

 

10 dní na Maltě – plán cesty
Štítky:        

3 komentáře u „10 dní na Maltě – plán cesty

 • 27.6.2017 (11:52)
  Trvalý odkaz

  Azure Windows uz spadlo, zadne okno tam tedy uz nenajdete. Misto toho se muzete vykoupat u Vnitrniho jezera hned vedle…

  Reagovat
  • 27.6.2017 (11:53)
   Trvalý odkaz

   Jj, pravda pravdoucí. Ten článek byl sepsán ještě předtím, upravím to.

   Reagovat
 • 27.6.2017 (12:24)
  Trvalý odkaz

  jj, ja bych k te navsteve a duvodum a maltske atmosfere neopomenula zminit maltskou typickou kuchyni, ktera je uzasna, od rybi polevky pres salaty k zakuskum…, vrele doporucuji pro mlsne jazycky restauraci Lovage Bistro ve meste Qawra, ackoliv nazev bistro v nas budi pochybnosti, jde o luxusni kuchyni s prijemnym a usmevavym personalem, pak Ta’ Victor restauraci v rybarske vesnicce Marsaxlokk, kde se seznamite s majitelem Viktorem, ktery je soucasne i kucharem, a nabizi maltskou typickou kuchyni, a mezi nejlepsi restaurace, ktere jsme kdy na svete navstivili patri nepochybne i Ta’ Marija Restaurant ve meste Mosta, ktera patri starsimu manzelskemu paru, ale to jidlo, to je zazitek/pozitek/prozitek… Kdo ma rad historii doporucuji v Mdine i male muzeum Domus Romana, …tedy kdo ma skutecne rad historii a prijede na Maltu a Gozo primarne za ni, doporucuji si najmout pruvodce… , u katakomb sv. Pavla je zajimave, ze se tam nenasly zadne kostry, prestoze je zrejme, ze tam byla pohrbena rada rodin, nikdo nevi, kam kostry a lidske ostatky zmizely (tehdy bylo pohrbivani ve meste zakazane, proto se budovaly katakomby)…

  Vrele doporucuji navstevu ostrovu, 2 hodiny letu z Prahy, jste v Evropske unii, menou tu jsou nam znama Eura, more ma teplotu od cervna do zari od 23-26 C a je neskutecne ciste…, jinak se sem jezdi za jogou, anglictinou, lezením po skalach, jízdou na kole, surfovanim a potapenim, nebot kolem brehu ostrovu je pod vodou na 200 lodi, nyni jiz potopenych vraku… v teto casti more se nevyskytuji zraloci (kdo se jich boji – dobra zprava), naopak tu muzete spatrit delfiny… je to krasne misto na planete Zemi

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *