Život v zahraničí s dětmi – rady a tipy, jak dětem pomoci s adaptací na nové prostředí

Život v zahraničí s dětmi – rady a tipy, jak dětem pomoci s adaptací na nové prostředí

Stěhování se s rodinou a dětmi do cizí země je výzva. Čím jsou děti starší, tím je pro ně přestěhování obtížnější. Velkou roli může hrát jak jejich věk, tak vliv stěhování na jejich sebevědomí a začlenění se mezi nové děti. Je na každém z vás, jak dítěti pomůžete zvládat tuto často stresovou situaci a také jak mu pomůžete přechod na „nový“ život zvládnout. V následujících řádcích vám dáme několik rad, pokud se chystáte nebo uvažujete se přestěhovat anebo již v zahraničí jste.

<

Příprava na stěhování

S dětmi si povídejte o novém domovu co nejvíce. Starším dejte jim například turistického průvodce, ať si mohou něco načíst. Promluvte si o tom, co je v novém domově čeká, na jakou pláž můžete zajít, co nového tam uvidí, apod. Adaptace bude o kousek jednodušší, když budou děti vědět, do čeho jdou.

Jak zvládnout cizí jazyk

Frustrující situace může pro děti nastat, když se nebudou moci dorozumět s ostatními. Ať už se bude jednat o školu, kde nebude pořádně rozumět probírané látce, nebo třeba svým vrstevníkům. Zainvestujte proto určitě do soukromých lekcí pár týdnů před stěhováním, aby si dítě osvojilo alespoň základy. V cizím prostředí se pak už bude učit mnohem snáze. Děti se naučí cízí jazyk velmi lehko a dobře v porovnání s dospělými.

Mluvte s dětmi o stěhování

Vysvětlete dětem, proč se stěhujete a proč zrovna do oné země. Je opravdu důležité, aby dítě vědělo podrobnosti o novém životě. Zapojte ho tedy do příprav a plánování. Pokud vybíráte místo, kde budete bydlet, zeptejte se ho, jakým dům se líbí jemu, apod.

Začlenění se do komunity

Zjistěte si po přestěhování, zda jsou v místě komunity Čechů a Slováků. Dítě tak může potkat vrstevníky, kteří jsou ve stejné situaci a navíc si bude udržovat češtinu. Na aklimatizaci v novém prostředí děti potřebují především čas. To může trvat i několik měsíců.

Dejte dítěti jistotu

Děti ujistěte, že nepřijdou o kontakt s kamarády a rodinou. Pravidelně také plánujte výlety zpět do ČR za rodinou a kamarády. Kontakty mohou starší děti udržovat také skrze sociální sítě nebo Skype.

Nová škola

Osobně si myslím, že čím dříve dítě chodit do nové školy, tím lépe. Začne se rychleji učit nový jazyk, poznávat nové kamarády a vy si stihnete mezi tím zařídit administrativní úkoly a vybalit.

Máte dvě možnosti, jakou školu zvolit. Buď místní školu s místním jazykem jako vyučovacím, nebo do mezinárodní školu s jiným jazykem vyučovacím (zpravidla angličtina, ale také francouzština, němčina). Mezinárodní školy jsou placené a často poměrně drahé. Jejich standard je ovšem mnohem vyšší. Zde znovu platí, že jsou děti velmi přizpůsobivé a zpravidla už půl roku jim bude stačit na to, aby si plně zvykly.

Jak zachovat český jazyk a kulturu

Pokud jste Češi, zajistěte dětem dostatek českých knížek a pravidelný styk s klasickou českou kulturou. Důležité je, aby děti mluvily i četly česky.

Z dlouhodobého hlediska je život v zahraničí s dětmi určitě velkým přínosem. Naučíme se novou kulturu, osvojíme cizí jazyky, získáme nové přátele. Pokud tedy překonáme prvotní překážky a všechen ten stres, čeká nás i naše děti obohacující život.