Rozhovor o stanování na Kanárských ostrovech, Islandu, Peru, Kavkazu a v dalších zemích

Rozhovor o stanování na Kanárských ostrovech, Islandu, Peru, Kavkazu a v dalších zemích

S Oldou jsme se poznali během výletu na Kypr, který jsme společně s dalšími lidmi podnikli dva roky nazpátek. Na Facebooku jsme sledovali také jeho další výpravy a velmi nás zaujala místa, na kterých stanuje, a kde by asi málokohovůbec napadlo stan rozložit. Požádali jsem ho proto o rozhovor pro LevnoCestování. Ať už chcete na cestách ušetřit, nebo vás láká dobrodružství, věříme že pro vás může býtinspirací :).

<

Představ se prosím čtenářům:

Ahoj, jmenuju se Olda Š., je mi 29 let a pracuji jako softwarový vývojář. Narodil jsem se v Praze, kde jsem taky skoro pořád žil (kromě cestování samozřejmě) a posledních pár měsíců bydlím a pracuju v UK, konkrétně v Belfastu.

Ve kterých zemích jsi zatím stanoval?

V posledních letech jsem procestoval dost zemí v Evropě i mimo ní. Se stanem to bylo v zemích (jmenováno od těch exotičtějších): Bolívie, Peru, Kyrgystán, Rusko (Kavkaz), Island, Kanárské ostrovy, Mallorca, Jižní Francie, Irsko, Rakousko a ještě pár dalších v Evropě by se asi našlo…

Jaké jsou podle tebe největší výhody cestování se stanem?

Jako hlavní výhodu vidím svobodu pohybu a cenu. Co se týče ceny, tak v některých zemích dáte za ubytování řekněme za týden několika násobek všech ostatních nákladů dohromady (letenky, doprava tam, včetně třeba půjčení auta, jídlo, atd.). Zejména to platí pro severní a většinu západní Evropy. Takže pokud máte na cestování vyhrazený nějaký menší budget, stan se hodí. No a pak tu máme tu svobodu pohybu. Pokud cestujete třeba autem a je pěkné počasí, tak je super mít možnost jet tam, kam se vám zrovna chce a co čas dovolí. No a pak se nějak k večeru zamyslet, kde by se mohlo dát příjemně přespat. Často narazíte na místa s výhledy a okolím celkově tak pěkným, že se tomu může rovnat jen málokterý hotel. Pokud máte v plánu nějaké treky a pobyt v odlehlejších oblastech, stan je obvykle nutností. Například v horských oblastech Bolívie nebo Kyrgystánu prostě jiná možnost ubytování nebývá…

Jaké jsou nevýhody?

Tak nevýhodou je samozřejmě nutnost s sebou stan tahat. Nějakých tři až pět kilo na zádech je přeci jen cítit, zvláště při delších přesunech, navíc máte objemnější batoh. Při cestách autem, třeba vypůjčeným, tohle samozřejmě víceméně odpadá. No a při náročnější turistice to často ani jinak nejde…

Jak stan zabalíš do letadla, kolik to stojí?

Podle délky a typu pobytu je to o tom, mít zavazadlo k odbavení buď pro každého člena výpravy, nebo pokud nepotřebujete hromadu dalšich věcí, stačí jedno zavazadlo odbavit pro dva/tři cestovatele dohromady. Cena samozřejmě záleží na konkrétní společnosti i na konkrétním spoji. Obecně pro lety do vzdálenějších oblastí platí, že odbavené zavazadlo bývá často v ceně letenky. Pak není třeba moc kalkulovat. Ale u low-cost letů, především po Evropě, může přidání zavazadla k odbavení cenu cesty i zdvojnásobit. Z toho důvodu je samozřejmě nutné si rozmyslet, jak často stan plánujete využít a jestli se vám vyplatí jej brát.

Jak se přesouváš mezi místy?

Po Evropě, pokud nemám v plánu vyloženě jedno místo, mi přijde často ideální zapůjčení auta. Případně na místo dojet rovnou z ČR, pokud je vzdálenost rozumná. Člověk se dostane kam potřebuje, vidí toho hodně a co se týče stanování má největší možnosti. Mimo Evropu jsme zatím využívali spíš autobusy,maršutky, prostě všechno to, co bylo zrovna v daném místě k dispozici. Celkově bych řekl, že je dobré rozmyslet si, jestli je cílem cesty poznat co nejvíce míst nebo naopak méně a o to důkladněji. Pak vám postačí prostředky hromadné dopravy a pěškobus. Pokud míst chcete projet více, hodí se samozřejmě auto. Případně to zkombinovat. Například na Tenerife jsme strávili půl dovolené trekem s výstupem na tamní nejvyšší horu, pěkně na těžko z batohem. A pak jsem si na zbytek času půjčili auto a objeli ostrov dokola s převážně relaxačním programem. To je pro mě osobně asi ideální kombinace.

Můžeš doporučit nejlepší místo na stanování, kde jsi byl?

Přímo na stanování jsou určitě pohodlnější teplejší oblasti, takže například už zmíněné Kanárské nebo Baleárské ostrovy jsou ideální volbou. Navíc jsou z ČR dostupné mimo hlavní sezonu často za super ceny.

Je něco, na co si dát pozor?

Samozřejmě je to legální stránka stanování mimo kempy. To je v každé zemi jinak, takže je dobré se předem informovat, a to jak na právní úpravu, tak obvyklou praxi. Tady bych doporučil nechat google vyhledat stanování, název místa a ještě třeba „fórum“ nebo anglický ekvivalent. Obecně bych řekl, že pokud si vybíráte místa, kde nejste vyloženě na očích, je možné, i když někdy ne úplně oficiální, stanovat na volno ve většině zemí. Ještě bych zmínil, že by mělo být samozřejmostí po sobě pořádně uklidit. Pak po vás na místě zbyde maximálně uleželá tráva a za den, dva ani to. Takže morálně na tom nevidím také nic špatného.

Řešíš nějak pojištění?

Pro většinu čtenářů je asi nejvhodnější klasické cestovní pojištění. Já mám zakoupené členství u Alpenverein, což je rakouská horolezecká organizace, která v členství zahrnuje i obdobu cestovního pojištění včetně náročnějších aktivit a sportů.

Je vhodné cestování po stan i s malými dětmi?

S tím ještě zkušenost nemám :). Asi ne úplně s nejmenšími, ale děti, které z toho už mají rozum, tohle “dobrodružství” myslím můžou ocenit.

Jaký typ stanu používáš?

Já mám expediční stan pro dvě osoby od Jurka a ještě starší stan pro čtyři od Husky. Řekl bych že pro nenáročné podmínky to není až tak důležité. Ale zas bych šetření nepřeháněl se stanem ze supermarketu za pár stovek, aby vám větší průtrž nebo silnější vítr zbytečně neznepříjemnil dovolenou… Ještě je dobré zmínit spacák a karimatku. Tady je dobré si promyslet, v jakých podmínkách budete vybavení využívat a podle toho se zařídit. Spacák je dobré volit obvykle o pár stupňů teplější, než je podle výrobce potřeba. Zejména pokud jste zimomřivější. Do teplejších podmínek mám cyklo spacák od Husky, který váží okolo kilogramu. Ten se dá navíc spojit se stejným spacákem, který má zip na druhé straně, což se hodí pokud cestujete v páru.

Co je nejdůležitější si vzít s sebou, na co nezapomenout?

No pokud máte v plánu stanovat tak určitě stan, karimatku a spacák :). A jinak určitě peněženku, pas/občanku, všechno ostatní se dá jak známo koupit. Ale zpět ke stanování – asi je dobré si s sebou navíc vzít nějakou teplější mikinu, i když jedete do teplejšího počasí. Občas může být v noci chladněji, než by člověk čekal a vrstva navíc může přijít vhod.

Existují nějaká speciální pravidla stanování?Kde je případně před odletem hledáš?

Jak jsem psal dříve, postačí Google a klíčová slova jako název země a stanování. Neoficiální informace, jestli není se stanováním na volno někde problém, i když to třeba není úplně povolené, lze pak najít na různých fórech. Jak už to na internetu bývá, na většinu otázek se už zeptala hromada lidí před vámi. Ještě bych zmínil, jak hledat místa vhodná k přespání. Pokud chci dopředu vybrat nějakou oblast vhodnou ke stanování, obvykle používám smartphone aplikace Mapy.cz či Maps.me v kombinaci z Google Earth. Na mapě se tak dá rychle vytipovat oblast, která je dostatečně vzdálená od domů a hlavnějších komunikací, ale vede tam i nějaká cesta. Z Google Earth se dá zase rozumně odhadnout terén. No a moment překvapení nastane, až když dorazíte přímo na místo. Trocha dobrodružství ale k cestování alespoň pro mě patří. Navíc nějaké to místo, kde rozložit stan najdete vždycky, takže překvapení bývají spíše pozitivní.

Kde tě čtenáři můžou potkat stanovat, jaké máš plány do budoucna?

Momentálně budu přebývat určitě alespoň do konce roku tady v Belfastu, takže asi všude možně po Irsku. Vzdálenější cesty letos v plánu nemám, jelikož je tu stále dost míst k objevování. Příští rok bych chtěl vyrazit třeba do Nepálu nebo méně turistických oblastí jihovýchodní Asie. Ale to je za dlouho, tak se ještě uvidí…

Skvělé, třeba se v JV Asii potkáme :). Díky moc za skvělý rozhovor!