Rozhovor s fotografem a blogerem Ivem o cestování na vlastní pěst

Rozhovor s fotografem a blogerem Ivem o cestování na vlastní pěst

Ivo patří mezi ty cestovatele, kteří si na cestách nejvíce cení osobní svobody. Podniká proto spolu s přítelkyní Evou roadtripy po Evropě v zařízené dodávce. Na jeho stránkách vás nepochybně zaujmou jeho unikátní fotografie, které se umisťují v soutěžích a mají mnoho pozitivních ohlasů. A to byl i jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli Iva vyzpovídat v dnešním rozhovoru. Pokud vás láká nevšední dobrodružství a chcete na cestách ušetřit, věříme, že vám bude dnešní rozhovornápomocný.Po shlédnutí Ivových fotografií, je totiž opravdu těžké odolat pokušení a nevydat se někam na cestu, však posuďte sami…

<

Proč se tvoje stránky jmenují Vilíkův svět?

Ahoj, no to je pozoruhodná story, jelikož se ani Vilík, nebo Vilda nejmenuji. Ale říkají mi tak. K přezdívce jsem přišel, když jsme skamarády cestovali po Provence. Jelikož já pořád někde odbíhal nebo doslova „létal“ jak říkala kamarádka, po tamních památkách, městech a levandulích a přítelkyně mě hledala, tak se ptala kamarádky, kde je ten můj Ivík. No a kámoška ztoho udělala Vilík, páč říkala, houby Ivík – Vilík to je, pořád někde lítá, skoro ho nevidíme. Ta přezdívka je ale trošku absurdní vzhledem ktomu, že Vilík ze Včelky Máji, byl asi nejlínější hmyz vté pohádce.

No a jelikož mi hodně lidí říká, že si žiju ve svým světě, naposledy před dvěma dny i moje učitelka angličtiny, tak jsem stránky pojmenoval Vilíkův svět.

Krimmelský vodopád a Ivo, Rakousko

Čím se tvůj blog zabývá a co všechno se v něm mohou čtenáři dozvědět?

Zabývá se především fotografiemi z cest, doplněných články. V článcích je uvedeno, kde např. v autě přespat, aniž by člověk musel jet do campu, co navštívit, kudy jet apod. Jelikož jsem především fotograf, tak dost v mém plánování vyhledávám místa, odkud je na daná místa pěkný pohled a fotografuji převážně ráno a v podvečer, tedy pokud není ošklivé počasí. Např. večerní snímky měst jsou nejideálnější, je tam patrná pěkná atmosféra samotného města.

Nablogu dávám také tipy na různé cestovatelské věcičky, co si koupím a testuji, např. oblečení Icebreaker, filtr na vodu a další.

Krkonoše, Foto: Ivo Jelínek

Proč jste se rozhodli cestovat dodávkou ajaké jsou podle tebe největší výhody?

Hlavní aspekt byl větší komfort vnepřízni počasí a také do budoucna počítám srodinou a nechci se zbavit myšlenky přestat s cestováním. Proto jsem si pořídil nynější pojízdný domeček, který si upravuji kobrazu svému. Cestujeme tak již čtvrtým rokem a nejvíce se mi líbí ta volnost a rychlost přesunů zjednoho zajímavého místa na druhé vkrátkém časovém horizontu. Zastavím si, kde chci, kdy chci, na místech přespím, nikam nespěchám a díky tomu si atmosféru daných míst užiju naplno.

Největšími výhodami jsou právěvolnost pohybu, nocování, úspora času, komfort i za špatného počasí, rychlý přesun zmísta na místo, možnost s sebou vzít plno věcí, včetně koloběžek, kajaků, kola apod., V neposlední řadě taky možnost cestování i jako rodina, kdy takové cestování po Evropě vyjde finančně levněji. Jako velikou výhodu oproti campervanu nebo caravanu beru mobilitu a především nenápadnost co se týče parkování na parkovištích ve městech, třeba přes noc. Nikdo neví jestli v dodávce spím a nebo jsem ji tam jen zaparkoval.

Vcestování jsem vposlední době začal preferovat tzv. road trip, kdy člověk prostě jede k nějakému cíli a po cestě zastavuje na naplánovaných i neplánovaných místech. Je to vlastně taková dovolená napůl vautomobilu na cestě a napůl na místech, která chci vidět a mít je na svých snímcích.

Zátoka u Hallstattu, foto: Ivo Jelínek

Co si máme představit pod pojmem „Pojízdný domeček“?

Pod tím pojmem si z mé strany představuji automobil uzpůsobený k bydlení a cestování zároveň. A jak píši pořád je to automobil a ne těžký a ohromný karavan nebo campervan. Jsou v něm jen věci potřebné na kempování, spaní a vše co k tomu patří.

Co mě na pořízení dodávkytaké lákalo bylo to, že si nemusím pořizovat chatku na víkend, která pořád stojí na jednom a tom samém místě, ale sbalím věci, naložím kolobrndu, kajak a vyrazím kam chci a každý víkend mohu být na jiném místě, aniž bych nějak strádal co se týče pohodlí. Uvnitř si uvařím, posedím nebo zahraji nějakou hru, když venku prší a v čase spánku, zaměním obyčejným rozložením sedačky, obývák za ložnici. To je pro mě slovo „pojízdný domeček“.

Obytná dodávka v přírodě, foto: Ivo Jelínek

Jak zvládáte tolik hodin za volantem – není to trochu únavné?

Když si člověk pořídí dodávku a udělá si zní pojízdný domek, troufám si říci, že bude takové cestování milovat a nebude mu vadit, že tráví cca 30 – 40% řízením na cestách. Záležet bude hlavně na tom, na jak dlouho jede a jak velké úseky bude přejíždět.

Např. my jsme za 4 dny naposledy navštívili vPolsku přístavní město Gdaňsk, Malbork, kde je největší gotická stavba zcihel, Baltské moře na hranicích sruskou federativní republikou, nebo alespoň tak to bylo na hranicích na ceduli napsané a polskou poušť u Leby. A ztoho se 10.00 hod. jelo tam a stejný čas i zpět + nějaké ty přesuny a celkem se najelo 1600 km.

Foto: Ivo Jelínek

Jaké období je pro cestování a spaní v dodávce podle tebe ideální?

Pokud máte dodávku kompletně zařízenou a máte vní nezávislé topení, ledničku a zdroj energie, třeba přes solární panely, tak vní můžete cestovat celoročně splným komfortem. Výhodné je to např. i vzimě do alpských středisek, kde nemusíte platit za drahé ubytování. Pokud takové vymoženosti ve svém automobilu nemáte, tak od jara do podzimu je to OK. Pro mě je jaro a podzim nejideálnější, ale beru to z hlediska fotografického, kvůli barvám vpřírodě.

Foto: Ivo Jelínek

Jak se připravuješ na cestu a co je nejnáročnější?

Nejnáročnější je pro mě plánování, zabere to spousty času. Vyhledávání destinací dle fotografů a cestovatelů co sleduji. Rozplánování trasy – ( je potřeba počítat i jaké místo je nejlepší navštívit večer a jaké ráno, apod. To ostatní je vpoho. Nejlehčí ztoho je balení věcí, to mám většinou za 10 minut, krom jídla tedy.

Foto: Ivo Jelínek

Jak řešíte vaření, vodu a ukládání potravin?

Vaříme na normálním plynovém vařiči, vodu vždy někde nabereme, jelikož jezdíme především po horských střediscích, kde je čisté vody spousty a jinak používáme filtr na vodu. Co se týče ukládání potravin, tak jsme to vždy řešili jen s trvanlivými potravinami a jinak mám v plánu kompresorovou lednici.

<

V kolika lidech většinou cestujete? Je snadné se na cestách seznámit s lidmi s podobným nadšením?

Nejčastěji cestujeme ve dvou lidech. Ale pokud by měl někdo zájem – určitě se k nám může se svým pojízdným domkem přidat :). Máme rádi společnost a to hodně.

Co se týče seznámení na cestách, je to velmi snadné. Vždy narazíme na podobně zaměřené lidi. Např. teďka naposledy jsme narazili na 36 letého Belgičana, který nechal doma rodinu a jel sám dodávkou z Belgie do Estonska, Litvy, Běloruska atd. Setkali jsme se u polské pouště Leba, kde jsme parkovali na neplaceném parkovišti. Byl suprově upovídaný a zrovna včera psal, že se vrátil do Belgie a jestli jsme dojeli v pořádku domů, a že se těší, až si vyměníme v mailu fotografie a pokecáme přes skype.

Foto: Ivo Jelínek

Stala se vám někdy nehoda a jak jste to v cizí zemi řešili?

Jednou jsme srazili srnu, ale dopadlo to pro nás dobře i pro naší octávku, byl jen posunutý nárazník a světlomet. Srna na tom byla hůře. Jinak jsme měli pár poruch, ale vždy se to naštěstí nějako vyřešilo, např. i přes pojišťovnu, kdy nám poslali mechanika. Na každou cestu si automobil pojišťuji, kdyby se nám něco porouchalo apod.

Hallstatt, foto: Ivo Jelínek

Jakou destinaci bys pro roadtrip z vlastní zkušenosti doporučil?

Popravdě nevím, mně se líbí a líbilo všude. Ale co se týče jízdy autem, tak super výhledy, krásná příroda a hory jsou vDolomitech (Itálie). Pro mě největší zážitek bylo spojit Dolomity scyklistickým závodem Giro d’Italia. Nejlepší atmosféra, kterou jsem kde a kdy zažil a krásné výhledy na tamní klikaté cesty a přírodu okolo nich. A Dolomity doporučuji také jet okolo září, kdy modříny mají tu správnou barvu a samozřejmě i okolní stromy – z hlediska fotografování je to parádní ;).

Západovka na Adamekhütte, foto: Ivo Jelínek

Proč jste do Bavorska vezli kajaky a jak jste je převáželi?

Kajaky vozíme všude sebou, jelikož je krásné prohlížet si např. takový Hallstatt z vody, stejně jako Neuschwanstein v Bavorsku. Jinak je převážíme normálně v autě, jelikož jsou nafukovací od firmy GUMOTEX a jedná se o kajaky Swing, které jsou spíše určené na jezera a klidné řeky. Jinak konkrétně do Bavorska jsme měli kajaky naložené v combikové octavii a když se mělo spát, měli jsme je pod hlavou, žádný luxus takto cestovat 3 týdny.

Kajakování na jezeru Chiemsee, Foto: Ivo Jelínek

Jaký je tvůj největší cestovatelský zážitek?

Nevím jestli největší, to asi né, ale nejvíce se mi líbil Hallstatt a jeho okolí a hned vedle něho je Lago di Garda. I Provence byla krásná.

Abbaye de Senanque, foto: Ivo Jelínek

Co ještě letos plánujete?

Vplánu je Bretagne, Normandie, Toskánsko, Bruggy a Slovinsko, tak uvidíme co ztoho dopadne.

Děkujeme za inspirující rozhovor a přejeme hodně vydařených cest! Ivův FB: Vilíkův Svět