Průvodci zdarma – Oslo

Průvodci zdarma – Oslo

Oslo je perlou Skandinávie, která kombinuje krásné a čisté město plné historie s divokou přírodou nacházející se hned za hranicí města. I přes fakt, že se jedná o jedno z nejdražších měst Evropy, stojí tato severská metropole alespoň za krátkou návštěvu.

Transfer z letiště

Největší letiště v Oslu je Gardermoen, které využívají Czech Airlines a Norwegian. Toto letiště je na norské poměry levné a rychle dostupné, využít můžete autobusy za cca 50 NOK (cca 155 Kč) jedním směrem, vlaky za 75 NOK nebo express vlak za cca 150 NOK, kterým jste v centru za 20 minut. Aktuální ceny jednotlivých přepravců včetně dopravy vlakem naleznete zde.

Letiště Oslo Rygge vzdálené 60 km od Osla je domovinou Ryanairu. Z letiště se do města lze dostat autobusy, které přesně navazují na lety Ryanu a zpáteční jízdenka vyjde kolem 300 NOK (přes 900 Kč). Dražší express linkou se lze do města dostat za hodinu, s levnějšími „couráky“ trvá cesta až dvě hodiny. Alternativou za autobusy mohou být také podstatně dražší vlaky linky R20, které jezdí z nedalekého nádraží, které je s terminálem zdarma spojeno autobusy. Aktuální ceny jednotlivých přepravců včetně dopravy vlakem naleznete zde.

Letiště Torp Sandefjord je jakousi konkurencí Rygge. Letiště je vzdálené zhruba 100 km od Osla a je pro nás důležité zejména kvůli Wizzairu. Do Osla se z letiště dá stejně jako v předchozím případě dostat autobusy, které navazují na přílety, a za zpáteční lístek zaplatíte cca 300-450 NOK. Letiště je poměrně malé a autobusové zastávky se nachází hned před hlavní budovou, díky dobrému značení se prakticky nemůžete ztratit. Aktuální ceny jednotlivých přepravců včetně dopravy vlakem naleznete zde.

Ubytování v Oslu

Skandinávské země jsou obecně považovány za jeden z nejdražších regionů Evropy a hlavní město Norska v tomto ohledu rozhodně není výjimkou. Hotelový pokoj pro dva seženete pod 1500 Kč za noc jen s notnou dávkou štěstí, standardní cena za pokoj s dobrou dostupností do centra je zhruba 2500 Kč na noc. Pokud Vám nevadí sdílet pokoj s dalšími návštěvníky, můžete se s cenou v hostelu dostat až na hranici 1000 Kč za noc pro dva. Ceny za ubytování jsou tedy poměrně vysoké, je však také třeba zmínit, že i ty levnější hotely jsou v Oslu vždy čisté a moderně vybavené. Nejlepší srovnání cen hotelů v Oslu naleznete na webu Booking.

Dobrodružnou alternativou za hotel může být spaní ve stanu, který se Vám může vyplatit převážně, pokud plánujete další cesty po Norsku. V celé zemi si totiž můžete postavit stan kdekoliv ve vzdálenosti alespoň 150 metrů od soukromého objektu, a výrazně tak ušetřit. I kempy jsou poměrně dostupné, ceny se pohybují přibližně ve stejné relaci jako v létě na Vltavě, počítejte tedy cca se 100NOK za noc.

Jak se pohybovat po Oslu?

Systém veřejné dopravy v Oslu je poměrně spolehlivý a dobře propojený. Metro se v Oslu nazývá Tunnelbanen a přestože se oficiálně jedná o formu podzemní dopravy, značná část trasy se nachází na povrchu města. Během dne jezdí metro zhruba každých 15 minut a kromě delších intervalů zaujme i to, že na rozdíl od všeho ostatního v Norsku jsou jeho vozy poměrně staré, avšak dopravní podnik je postupně nahrazuje novými modely. Metro má 6 linek, přičemž šestá linka prakticky kopíruje trasu čtvrté linky, proto se často uvádí, že počet linek je jen 5. Nejvytíženější úsek, ve kterém nalezneme zastávky jako Národní divadlo či Munchovo muzeum, obsluhuje všech pět linek, pokud se však budete chtít dostat přímo do přístavu a v něm nacházejících se památek, budete muset využít tramvaj nebo počítat s kratší procházkou.

Alternativou za metro mohou být autobusy a tramvaje. Výhodou Osla je to, že díky skvělé dopravní infrastruktuře prakticky nedochází k dopravním zácpám, a je tedy možné se spolehnout na pozemní dopravu. Jízdné v Oslu je poměrně vysoké, za hodinovou přestupní jízdenku zaplatíte 30 NOK, tedy v přepočtu něco málo přes 90 Kč. Pokud plánujete využívat veřejnou dopravu intenzivněji, může se Vám vyplatit 24 hodinová jízdenka za 90 NOK (cca 275 Kč) nebo 7denní jízdenka za 240 NOK (cca 740 Kč). Alternativou za předplatné jízdenky může být Oslo Pass.

Nejaktuálnější informace o cenách jízdenek, odkazy na stažení mobilních aplikací pro koupi jízdenek a dopravní řády, a další podrobné informace o městské dopravě v Oslu naleznete na http://www.visitoslo.com/en/transport/in-oslo/ . Na každé stanici metra si můžete zdarma vzít plánek metra a nejdůležitějších tras železniční a tramvajové dopravy. Ukázku plánku naleznete níže a přehlednou mapu rozvětvené autobusové sítě naleznete zde.

Jak lze ušetřit na pobytu?

Pokud plánujete navštívit více muzeí a využívat přitom veřejnou dopravu, mohl by se Vám vyplatit Oslo Pass. S touto kartou získáte přístup do více než 30 muzeí, venkovních bazénů, parkování zdarma a velké množství dalších slev, přičemž dalším benefitem je neomezená doprava v zónách 1 a 2, ve kterých naleznete většinu turistických atrakcí. Oslo Pass je k dostání ve variantě na 24, 48 nebo 72 hodin za 320 NOK/ 470 NOK/ 590 NOK. Ideální variantou tak je naplánovat si co nejvíce muzeí a dalších atrakcí na jediný den a pořídit si variantu na 24 hodin. Oslo Pass lze koupit prakticky kdekoliv, v turistickém centru, v hotelech i v mnoha muzeích, nejpraktičtější je ale získat jej přes mobilní aplikaci.

Jídlo v Norsku je na české poměry velice drahé, vyplatí se tedy nakoupit si jídlo dopředu. Co se týče obchodů v Oslu, jsou patrné značné rozdíly v cenách různých obchodních řetězců. Z vlastní zkušenosti doporučuji obchod REMA 1000, kde se základní potraviny dají koupit za poměrně přijatelné ceny.

Památky, které nesmíte vynechat

Královský zámek Slottet

Klasicistní královský zámek je od roku 2002 otevřen pro turistické prohlídky. Po prohlídce budovy můžete navštívit i blízký park s množstvím sousoší nebo se podívat na výměnu stráží, která se koná každý den v 13:30. Vstupné do zámku i s královskou pokladnicí vyjde bez Oslo Pass na 150 NOK.

Opera

Podobně jako Sydney má i Oslo moderní budovu opery nedaleko přístavu. Budova byla otevřena v roce 2008 a kromě kulturního zážitku lze využít i jako vyhlídka, na její střechu lze volně vylézt a kochat se výhledem na město či moře.

Askerhus

Askerhus je rozsáhlá hradní pevnost nacházející se nedaleko opery. Hrad byl stavěn od 13. století a původně sloužil jako královské sídlo a zbrojnice, dnes jsou v něm k vidění královské hrobky či vojenské muzeum.

Přístav

Přístav se rozkládá po celé délce zálivu Oslofjord. Zaujmout Vás mohou malebné rybářské loďky i obrovské zaoceánské lodě, které kotví nedaleko města. Turistům jsou také nabízeny různé okružní plavby, jejichž ceny začínají zhruba na 175 NOK. V závislosti na aktuální nabídce bývají někdy určité plavby zdarma pro majitele Oslo Pass.

Muzeum vikinských lodí

Budova muzea byla projektována přímo pro vystavení tří zachovalých vikinských lodí a předmětů na nich nalezených. Vstupné pro dospělé je 80 NOK, držitelé Oslo Pass mají vstupné zdarma.

Radnice

Obří betonová stavba je dominantou přístavu, která se proslavila především jako místo udílení Nobelových cen za mír.

Parlament

Budova parlamentu je pro turisty bohužel uzavřena, avšak nejkrásnější pohled na ni je stejně zvenčí.

Národní divadlo

Nedaleko parlamentu se potom nachází i klasicistní Národní divadlo, před kterým se hrdě tyčí nejslavnější norský spisovatel Henrik Ibsen.

Co vše se dá stihnout za jeden den?

Většina atrakcí v Oslu je umístěna blízko sebe, během jediného dne se tak dá stihnout prakticky všechno. Výpravu můžeme začít u budovy opery, odkaď se projdeme přístavem k Askerhusu a nahlédneme do jeho útrob. Po návštěvě hradu se nabízí projížďka lodí kolem zálivu a následný oběd u jednoho z mnoha stánků se smaženým filé v přístavu. Po obědě se projdeme kolem blízko u sebe se nacházejících se radnice a parlamentu, od kterého zamíříme ke Slottet a odpoledne strávíme v krásných zahradách zámku. Podvečer strávíme v muzeu vikinských lodí a den zakončíme některou z her v Národním divadle.

Tipy na závěr

  • Letenky kupujte zhruba 2 měsíce před odletem, jelikož v tu dobu jsou nejlevnější

  • Využívejte mobilní aplikace, v Oslu je provozuje prakticky každý turistický cíl

  • Počítejte s tím, že všechno je v Norsku mnohem dražší, jídlo si raději vezměte s sebou a pokud chcete ušetřit, budete muset oželet návštěvy restaurací