Průvodce zdarma – Mnichov

New Town Hall in Munich, Germany

Mnichov je díky své krátké vzdálenosti od českých hranic často vyhledáván jako místo odletu, nicméně město nabízí mnohem víc. Mnichov je město výborného piva a klobás, špičkového fotbalu a nalezneme zde i mnoho historických památek, které stojí za to navštívit.

Jak se nejlevněji dostat do Mnichova?

Do Mnichova se lze celkem pohodlně dostat autobusem, pět autobusových linek vypravuje Student Agency ve spolupráci s Deutsche Bahn, přičemž ceny za pětihodinovou cestu z Prahy startují na 550 Kč. Alternativou za Student Agency mohou být například Online Bus nebo Eurolines, kde lze v akci koupit jízdenky i za 500 Kč.

Pokud cestujete pouze na mnichovské letiště, vyplatí se koupit si jízdenky z Prahy přímo na letiště od Student Agency. Ta spolupracuje s Deutsche Bahn, ve výsledku tak můžete využít jeden noční autobus s odjezdem v 23:00 a příjezdem v 4:05 od Student Agency za 550 Kč nebo ranní bus s příjezdem v 12:08 od Deutsche Bahn za 850 Kč. Vzhledem k vysokým cenám za letištní transfery v Mnichově je tato varianta nejrychlejší i nejlevnější.

Dvakrát denně jezdí do Mnichova rychlík Ex Jan Hus, kterému z Prahy cesta do bavorské metropole trvá 6 hodin. Za zpáteční cestu s včasnou jízdenkou zaplatíte 1048 Kč.

Jak se dostat z/na letiště?

Mezinárodní letiště Franze Josefa Strauße v Mnichově

Doprava z/na mnichovské letiště je poměrně drahá, vyplatí se proto cestovat přímou autobusovou linkou z letiště nebo vlastním automobilem. Na výběr jsou dvě možnosti, první je využití rychlodráhy S-Bahn, na letiště jezdí linky S1 a S8, které se navzájem doplňují, a celkově tak jezdí přes den z letiště vlaky v intervalech 10 minut. Obě linky projíždějí centrem města a navazují na všechny linky metra, za cca 40 minutovou jízdu zaplatíte 10,80€. Levnější možností je cesta Lufthansa Airport Busem, který jezdí z Terminálu 1 i Terminálu 2, jízdenky se kupují u řidiče a zaplatíte za ně 10,50€ (jednosměrná) a 17€ (zpáteční).

Pokud cestujete na mezinárodní letiště Franze Josefa Strauße v Mnichově po vlastní ose, můžete využít z mnoha zastřešených i nezastřešených parkovišť. Cenově výhodná jsou především parkoviště P41, P51 a P80, přičemž z parkoviště P41 jezdí přes den každých 20 minut a v noci každou hodinu kyvadlová linka 635, která funguje pro uživatele parkoviště zdarma, stačí předložit parkovací lístek. Vlastníci parkovacích lístků také mohou jezdit v rámci zastávek S-Bahn na letišti zdarma. Orientačně zaplatíte za týdenní parkování kolem 50€, pokud Vás tedy autem cestuje více, mohly by být celkové náklady za cestu na osobu i nižší než u autobusu.

Ubytování v Mnichově

V Mnichově nalezneme širokou nabídku ubytování jak v centru města, tak i poblíž letiště. Ceny levnějších hotelů se shodně pohybují kolem 1600 Kč, pokud trávíte v Mnichově jen pár dní, asi nejlevnější a nejvhodnější variantou je ubytování v hotelech řetězce IBIS, které se nacházejí jak u centra, tak u letiště. Kompletní srovnání hotelů najdete na srovnávači Booking.

Jak se pohybovat po Mnichově?

Páteří mnichovské veřejné dopravy jsou městská rychlodráha S-Bahn a metro U-Bahn. Linky S-Bahn značené písmenem „S“ obstarávají propojení východu a západu města skrze městský tunel, a následně vedou do periferií. Metro U-Bahn má 8 linek, díky kterým se lze jednoduše a rychle pohybovat po celém městě. Metro funguje zhruba od 4:00 do 1:00. S-Bahn a U-Bahn se na některých stanicích protínají, vozy bezpečně poznáte podle barvy – S-Bahn jsou červeno bílé, zatímco U-Bahn modro bílé.

V Mnichově se také nachází 13 tramvajových a přes 60 autobusových linek. Tramvaje jezdí většinou od pěti ráno do půlnoci, některé linky mají však prodloužený provoz až do 1:30. Významné autobusové linky jsou označeny jako MetroBusy. Noční dopravu provozují tramvajové linky N16, N19, N20 a N27 plus autobusové linky N40 až N45. Centrem noční dopravy je Karlsplatz, kde se veškeré linky setkávají. Noční doprava funguje mezi 1:30 – 4:30, přes týden jsou intervaly většinou hodinové, o víkendech půlhodinové.

Mnichov je rozdělený na čtyři zóny, od kterých se odvíjí výše jízdného. Na prohlídku města si vystačíte s první zónou, naopak pokud budete využívat veřejnou dopravu pro cestu na letiště, projedete všechny čtyři zóny. Jízdenky se kupují v automatech umístěných v železničních stanicích, v metru i přímo na palubě autobusů a tramvají. Jízdenky z tramvají a autobusů jsou automaticky označeny, jízdenky koupené v automatech u metra či vlaku se musejí dodatečně označit. Jízdenky maximálně do tří stanic metra vyjdou na 1,40€, při delších cestách však budete muset zaplatit 2,70€ za každou projetou zónu. Pokud plánujete využívat dopravu častěji, vyplatí se denní jízdenky:

 • Zóna 1 – 6,20€ 1denní / 15,50€ 3denní

 • Zóny 1 a 2 – 8,30€ 1denní

 • Zóny 2, 3 a 4 – 6,20€ 1denní

 • Zóny 1, 2, 3 a 4 – 12,00€ 1denní

 

 

Jak ušetřit na pobytu

Pokud plánujete denně navštívit alespoň 3-4 objekty a používat přitom MHD, vyplatí se Vám Munich City Tour Card. S ní získáte neomezenou dopravu a kuponovou knížku na slevy do památek, muzeí a restaurací. Kartu lze zakoupit v turistických centrech na hlavním nádraží a Mariánském náměstí, ve vybraných hotelech a také v objektech, kterých se slevy týkají. Tourist Card lze zakoupit buď na centrum Mnichova, nebo i na okolní oblast včetně letiště či tábora Dachau. K dispozici jsou následující tarify

 • Centrum města 1 denní – 10,90€

 • Centrum města 3 denní – 20,90€

 • Centrum města 4 denní – 25,90€

 • Celá oblast 3 denní – 32,90€

 • Celá oblast 4 denní – 42,90€

Pokud jedete ve větší skupině, kartu pořídíte levněji díky skupinovým slevám.

Památky, které nesmíte vynechat

Mariánské náměstí

Mariánské náměstí je srdcem města, a najdeme zde proto starou i novou budovu radnice nebo nejstarší mariánský sloup v Evropě.

Kostel Panny Marie

Jedna z nejznámějších mnichovských staveb leží severozápadně od Mariánského náměstí, kde tvoří typickou siluetu města. Gotický kostel byl postaven v 15. století a aktuálně je s výjimkou renovované věže otevřen veřejnosti.

Asamkirche

Kostel zasvěcený sv. Janu Nepomuckému je znám především díky bratřím Asamům. Právě jimi byl totiž vyzdoben interiér barokní stavby z 18. století natolik impozantně, že se kostel stal jedním z nejnavštěvovanějších míst v Mnichově.

Královská rezidence

Severně od Mariánského náměstí se nachází rozsáhlý komplex budov a parků, jehož počátky se datují již od 14. století. Během let však tato oblast podstoupila mnoho změn a dnes jsou nejpatrnější barokní a klasicistní prvky. Uvnitř areálu nalezneme i sbírky keramiky, nábytku a dalších artefaktů.

Olympijský park

Rozsáhlý park se stadiony vybudovaný pro LOH 1972 je oázou odpočinku i připomínkou sportovní akce nechvalně proslulé teroristickým útokem.

Muzeum BMW

Muzeum BMW poskytuje unikátní náhled do pozadí automobilového průmyslu. Uvidíte ukázky z výzkumných středisek i montážních linek, vstupné pro dospělou osobu činí 10€.

Program na jednodenní návštěvu

 • 9:00 – 10:00 – prohlídka Asamkirche

 • 10:00 – 10:20 – přesun na Marianplatz

 • 10:20 – 11:30 – prohlídka radnice a náměstí

 • 11:30 – 11:45 – přesun ke kostelu Panny Marie (Frauenkirche)

 • 11:45 – 13:00 – prohlídka kostela

 • 13:00 – 13:30 – přesun k Mnichovské rezidenci

 • 13:30 – 15:00 – prohlídka rezidence a parku

 • 15:00 – 15:30 – přesun linkou metra U3 ze stanice Odeonsplatz na stanici Olympiazentrum

 • 15:30 – 17:30 – prohlídka Muzea BMW

 • 17:30 – 20:00 – prohlídka Olympijského parku v Mnichově

 

Obsah průvodců vzniká z části z osobních zkušeností, z části díky informacím na internetu. Rád bych nabízel čtenářům co nejpřínosnější a aktuální tipy, proto pokud najdete chybu, nebo byste rádi průvodce o něco doplnili, napište mi prosím přes formulář níže a já ho rád upravím. Předem děkuji.

No votes yet.
Please wait...

Top Akce

Prihlasit k odběru

Kdykoliv se můžete z odběru slev odhlásit.
Nikdy nebudeme poskytovat kontaktní údaje třetí straně.