Průvodce zdarma – Benátky

Benátky

Světoznámé město na laguně propletené kanály, na nichž se vznáší romantické gondoly, přiláká každým rokem miliony turistů. Benátky Vás mohou očarovat památkami, kulturou, karnevalem, ale možná nejvíce tou dech beroucí atmosférou města na laguně.

 

 

Transfer z letiště

 

V Benátkách se nacházejí dvě významná letiště, to větší z nich se jmenuje Marco Polo a dostanete se na něj například s Voloteou nebo ČSA. Doprava je poměrně jednoduchá, za 1€ si můžete koupit autobus veřejné dopravy linky 5 Aero, který Vás za něco málo přes hodinu doveze do centra města. Druhou možností je autobus tzv. Linea Blu, který Vás do Benátek dopraví expresně. Cena za jednosměrnou jízdenku koupenou přes internet je 7€ a za zpáteční zaplatíte 13€.

 

Letiště Treviso je poměrně moderní letiště oblíbené u lowcostů, které je pro přímé lety z Prahy využíváno Wizzairem. Do Benátek se dá dostat ATVO busem za 7 € v jednom směru nebo za 13€ zpáteční jízdenkou. Alternativou může být cesta přes nedaleké městečko Treviso, do Trevisa se lze dostat autobusem za 1,50€ a následně se vlakem vydat do Benátek za cca 4€.

 

 

Ubytování v Benátkách

 

Ceny za ubytování jsou silně ovlivněny turistickou sezonou, pokud tedy oželíte Benátky v létě nebo během karnevalu konaného deset dní před Popeleční středou, můžete se dostat na ceny pod 1500 Kč za noc pro dva. Během hlavní sezony se dají pokoje pro dva sehnat pod 2000 Kč na noc, za pěkný pokoj ale budete muset ještě pár set korun připlatit. Alternativou tak může být ubytování v levnějších okolních městečkách, tedy konkrétně v Mestru, Campaltu či Jesolu. Pokud navštěvujete Benátky na jaře nebo na podzim, poohlédněte se i po pokojích v pětihvězdičkových hotelech. Hotely typu Hilton se stovkami pokojů často v obdobích mimo sezonu poskytují značné slevy, a za přijatelné peníze pak můžete získat opravdový luxus. Nejlepší srovnání cen hotelů naleznete na internetovém srovnávači Booking. Zvážit můžete i pronájem bytu u místních přes Airbnb a využít slevu 600Kč přes náš slevový kupon.

 

 

Jak se pohybovat po Benátkách?

 

Pokud zvolíte hotel v centru Benátek, nejspíše se obejdete bez veřejné dopravy, město bez problémů projdete pěšky. Pakliže máte cestu z hotelu do centra delší, můžete využít autobusové linky nebo vodní autobusy, které jsou v Benátkách kvůli množství okolních ostrovů rozšířené. Autobusy vyjíždějí ze stanice Piazzale Roma a jezdí do vnitrozemí, včetně letišť či Mestru. Do vnitrozemí jezdí linky 15, 45 a 5, která jezdí na letiště. K dispozici jsou také noční autobusy linek N1 a N2. Ceny autobusových jízdenek nejsou nijak astronomické, například za cestu z Mestru do centra zaplatíte cca 2€, pokud však plánujete využívat dopravu častěji, vyplatí se ji objednat v rámci Venezia Unica. Díky této kartě můžete získat neomezenou dopravu po centru, okolních ostrovech, ale i blízkých městech včetně Mestru nebo letiště Marca Pola.

Pro Benátky jsou typické vodní autobusy, tzv. vaporetta, jejichž linky jezdí po pobřeží a skrze Canal Grande. Jízdenky na vodní autobusy stojí 6,5€ a označují se standardně před vstupem do lodi (děti do 5 let včetně mají jízdu zdarma, ostatní platí celou cenu). Však hodně dobrá volba je si koupit celodenní jízdenku (platí celých 24 hodin), která stojí 20 EURO a můžete si vapporetem udělat opravdu krásný celodenní výlet na ostrovy Murano, Burano, a z Burana linkou 12 přes Punta Sabbiony doplout až na Lido di Venezia, zdejší pláž je hodně super. Ve veřejných linkách navíc můžete využít Venizia Unica a cestovat neomezeně. V Benátkách se nachází 24 veřejných linek číslovaných 1-22 plus linky 4.2 a 5.2. Schéma městské vodní dopravy naleznete níže a jízdní řády jsou k dispozici na http://www.actv.it/sites/default/files/ultimorario.pdf .

 

Jak lze ušetřit na pobytu?

 

Benátky nabízejí turistům tzv. Venezia Unica, což je vlastně turistická karta, díky které získáte vstupné zdarma či zlevněné vstupné prakticky do všech památek a muzeí. Velikou výhodou je, že si lze benefity libovolně navolit, a můžete si tak připlatit za dopravu po Benátkách i okolí včetně letiště Marca Pola. Za 48€ tak získáte třídenní vstupenku do památek a neomezenou jízdenku do veřejné dopravy včetně spojení s letištěm Marca Pola. Kartu lze dopředu objednat zde.

 

Projížďka po gondole je samozřejmě velice romantická a zajímavá, avšak také drahá. Za 40 minutovou projížďku většinou zaplatíte mezi 80 a 100€, levnější alternativou tak může být traghetto, což je jakási větší gondola pro několik osob. Za projížďku na takovéto lodi většinou dáte jen několik euro.

 

K jídlu si dejte všudypřítomnou pizzu, nebo navštivte pekařství. Restaurace jsou poměrně drahé a hlavně cena často neobsahuje povnné diško a stolovné (regulérně vám naúčtujou to, že si sednete ke stolu). Mě takhle jedno kafe vyšlo na 150Kč.

 

 

Památky, které nesmíte vynechat

 

Piazza San Marco

Hlavní benátské náměstí je proslavené především významnou bazilikou a orlojem s okřídleným lvem. V blízkosti náměstí se nachází také Dóžecí palác a zvonice sv. Marka.

 

Basilica di San Marco

Historie budovy sahá až do 9. století, kdy zde byl postaven kostel zasvěcen sv. Markovi. Od roku 1094 byly postupně během staletí dostavovány další části baziliky, a dnešní budova je tak galerií vývoje uměleckých směrů. Vstupné do baziliky je zdarma.

 

Palazzo Ducale

Palazzo Ducale neboli Dóžecí palác je masivní budova typická svým mramorovým obložením. Prohlídka paláce vyjde na 18€.

 

Canal Grande

Canal Grande je zřejmě nejslavnější kanál Benátek, na kterém nalezneme ty nejkrásnější městské paláce jako Ca´ Pesaro, Ca´ d´Or či Ca´ Rezzonico i malebné mosty, z nichž nejznámější je Ponte Rialto.

 

 

Co vše se dá stihnout za jeden den?

 

Za jediný den lze stihnout projít celé historické centrum města. Za dopoledne se dá stihnout prohlídka náměstí svatého Marka proslaveného holuby i bazilikou San Marco. Jméno světce nese i nedaleká věž San Marco. Další zajímavostí nedaleko náměstí je slavný Most vzdechů spojující Dóžecí palác, který mimochodem také rozhodně stojí za prohlídku, s bývalým vězením. Přes most chodili vězni a po jejich vzdychání nad prožitými strastmi byl most pojmenován. Odpoledne lze potom strávit procházkou kolem Canal Grande, podél něhož se nacházejí úchvatné paláce jako Ca´da Mosto, Ca´Pesaro či Ca´d´Oro. Západ slunce je nejkrásnější strávit buď na palubě gondoly či traghetta nebo u mostu Rialto.

Tusristickou mapu naleznete zde >>

 

 

Tipy na závěr

 • Letenky kupujte zhruba 2 měsíce před odletem, jelikož v tu dobu jsou nejlevnější

 • Pokud se vyhnete hlavní letní sezoně a karnevalu, výrazně ušetříte a vyhnete se davům

 • Ochutnejte místní nápoj Spritz, chutná skvěle a tamní Vám ho namíchají levněji než ostatní slavné koktejly

 

 

Obsah průvodců vzniká z části z osobních zkušeností, z části díky informacím na internetu. Rád bych nabízel čtenářům co nejpřínosnější a aktuální tipy, proto pokud najdete chybu, nebo byste rádi průvodce o něco doplnili, napište mi prosím přes formulář níže a já ho rád upravím. Předem děkuji.

No votes yet.
Please wait...
 • defuser

  Radek 19.1.2017, 19:52

  Zdravím, dají se Benátky zvládnout za jeden den? Využít tak dnešní akce od Student Agency. Co to obnáší? Díky!

  Odpovědět
  • defuser

   admin 19.1.2017, 21:28

   Dobrý večer, úplně v pohodě. Přijeli jsme odpoledne, odjížděli druhý den v poledne a nemám pocit, že by mi něco uniklo 🙂

   Odpovědět
 • defuser

  Ilona 18.7.2016, 6:21

  máte někdo zkušenost s tou kartou ?? Venezia Unica děkuji

  Odpovědět
 • defuser

  Miloš Křepelka 18.5.2016, 10:35

  Aktuální ceny dopravy z/na letiště: Treviso – bus 12/22 €, kombinace MHD a vlak 4,65 €. Marco Polo – bus 8/15 €, loď 15 €. Doprava po Benátkách lodí pro turisty výhradně 7,50 €/90 min.

  Odpovědět
 • defuser

  Milos 23.4.2016, 19:10

  Jednosměrný Transfer z letiště Marco Polo stojí nyní (duben 2016) 8 €. Z Trevisa stojí bus 12 €, resp. zpáteční jízdenka je za 22 €. Celodenní jízdenka na MHD v Benátkách stojí 20 €. Jednotlivá jízdenka na vaporetto (vodní autobus) stojí 7.50 € (90 min).
  Miloš Křepelka

  Odpovědět

Top Akce

Prihlasit k odběru

Kdykoliv se můžete z odběru slev odhlásit.
Nikdy nebudeme poskytovat kontaktní údaje třetí straně.