Objevte kouzlo slovenských Západních Tater

Objevte kouzlo slovenských Západních Tater

Jste-li vyznavači horské turistiky, určitě jste okusili slovenské Vysoké Tatry. Byli jste ale také v západních? Pokud ne, doporučujeme si naplánovat cestu i sem. Čekají vás stejně kvalitní zážitky, jako ve Vysokých Tatrách. Túry si můžete vybrat jak odpočinkové, tak i náročné přechody přes hlavní hřeben.

<

Jak se na Slovensko dostat?

Způsobů je samozřejmě několik. Nejpohodlnější dopravou je určitě vlak. Společnosti RegioJet, nebo Leo Express nabízí vysoký standart a cesta je vždy příjemná. Jízdenky na vlak můžete rezervovat například zde >>

Musíte ovšem počítat s tím, že od apartmánu, či kempu, kde se ubytujete, budete muset vždy čekat na autobus, který vás doveze k začátku plánované trasy. Z tohoto důvodu jsme zvolili jako ideální dopravní prostředek auto. Cesta byla poměrně dlouhá, ale jak jsem již řekla, nespornou výhodou je fakt, že si dojedete, kam potřebujete a neztrácíte čas čekáním a plánováním, zda vám neujede daný spoj.

Kde se ubytovat?

Ubytovacích kapacit je v Tatrách opravdu hodně. Navíc za skvělé peníze. Zvolili jsme apartmány v Liptovském Trnovci, který je poměrně dobrou polohou pro všechny okolní výlety. Navíc u krásné Liptovské Mary. Pokud chcete ušetřit, můžete zvolit i některý z kempů a spát pod stanem či v malé chatce. Ubytování můžete rezervovat zde >>

Na co si dát pozor v Tatrách

Asi nejdůležitější položkou je být správně vybaven. Stěžejní jsou boty. Doporučuji zvolit kvalitní, pevnou kotníkovou obuv. Na botách nikdy nešetřete, vaše nohy vám za to poděkují :-). Do bot si také vezměte kvalitní turistické ponožky. S sebou na túru si vždy vezměte pláštěnku a nepromokavou bundu, počasí se mění klidně z minuty na minutu. Osobně nosím v batohu také náhradní ponožky a jedno tričko na převlečení.

Článek o tom, co si zabalit na výlet do hor, si můžete přečíst zde >>

Pozor si dejte také na zvířata. Kamzíka nebo sviště potkáte poměrně často. Zřídka se pak může stát, že potkáte medvěda. Tento případ je opravdu ojedinělý a pokud přímo v horách nechcete nocovat, což je mimo jiné také zakázané, tak je setkání s medvědem vzácné.

Tipy na zajímavé turistické trasy

Bystrá (2248 m)

Bystrá je nejvyšším vrcholem Západních Tater. Výstup je poměrně náročný, s převýšením přes 1400 m. Podle mě je to ale jedna z nejhezčích túr v této oblasti. Výhled, který vás bude čekat nahoře, je totiž ohromující.

Doba túry: cca 09:00 h
Převýšení: 1399 m
Náročnost: Těžká

Trasa

Hrdovo (SAD, 849 m) – Bystrá dolina (0:30) – Bystré plesá (3:00) – Bystrá (1:00) – Blyšť (2155 m) (0:20) – Bystré sedlo (1946 m) (0:20) – rozc. v Gáborovej dolině (0:30) – Račkova dolina (salaš) (0:30) – rozcestí pod Otrhanci (2:00) – Račkova dolina (ústí, ATC) (0:30) – rozcestí Pribylina, hotel Esperanto (SAD, 805 m) (0:45).

Časy na ukazatelích jsou vždy orientační. Záleží na vaší trénovanosti, i na tom, jak moc se kocháte přírodou, nebo jak často svačíte :-). My jsme cestu zvládli skoro vždy rychleji.

Jak se k místu dostanete autobusem?

Na začátek vaší trasy (Hrdovo) vás doveze autobus SAD, který jezdí pravidelně mezi Liptovským Hrádkem a Podbanským. Je tu také parkoviště, pokud pojedete autem. Hrdovo se nachází v obci Pribylina. Při zpáteční cestě z túry je třeba jít až k hotelu Esperanto u hlavní silnice.

Popis trasy

Počátek vaší cesty bude po pěkné lesní cestě mezi chatami. Po pár set metrech začne cesta lehoučce stoupat, nicméně si toho ani nevšimnete. Jakmile vyjdete z lesa, naskytne se krásný pohled na Bystrou dolinu, uprostřed které teče potok. Zhruba po necelých 2 h cesty přejdete na druhý břeh řeky, kde se stoupání mírně zvyšuje. Les už máte za zády a začíná být okolo spíše kosodřevina a krásně zelené louky. Při výstupu této části máte vlevo pohled na Bystré plesá a přímo před vámi vrchol Bystré. Následuje prudké stoupání serpentinami. Z hřebenu je nádherný výhled na Kamenisté doliny, Liptovské kopy i Vysoké Tatry. Ovšem to největší stoupání nás teprve čeká. Ovšem znovu říkám, ta námaha za to prostě stojí. Z Bystré jsou krásně vidět vrcholy Vysokých Tater – Rysy, Kriváň, Vysoká, ale i Gerlachovský štít. Na západě zase můžeme obdivovat Baranec, Ostrý Roháč a Plačtivé. Cestu zpět jdeme přes Blyšť (Błyszcz), což je státní hranice s Polskem a také hlavní uzlový bod hřebene Západní Tater. Ze sedla sestoupíme do Gáborovy a Račkovy doliny až do bodu, kde se připojuje Jamnícka dolina. Trasu nedoporučuji rodinám s dětmi. Tuto samou trasu jsme absolvovali i opačným směrem a je neméně hezká.

Sivý vrch (1805 m)

Túra je poměrně krátká, ale velmi příjemná. Sivý vrch je vápencovitý. Je zde i technický úsek, kde je třeba se držet řetězů v úseku Rakových skal.

Doba: cca 06:00 h
Převýšení: 865 m
Náročnost: Střední

Trasa

Huty (horáreň Biela skala, SAD, 940 m) – Biela skala (vyhlídka, 1316 m) (1:00) – Sivý vrch (1805 m) (2:00) – Ostrá (1764 m) (0:40) – sedlo Predúvratie (1585 m) (0:20) – Babky (1566 m) (0:30) – rozc. pod Sokolom (0:30) – Bobrovecká Vápenica (0:40) – Jalovec (SAD, 685 m) (0:30).

Jak se k místu dostanete autobusem?

Autobusem jeďte do zastávky horáreň Biela (Huty), která se nachází mezi Liptovským Mikulášem a Zubercem. Od autobusové zastávky musíte jít ještě kousek po silnici k Biela skala, u které začíná les.

Popis trasy

Hned zkraje začíná lesní prudké stoupání, které bude až ke hřebenu. Na Biela skala buďte opatrní, začíná se tu objevovat vápenec, který při pár kapkách deště začne nepříjemně klouzat. Dále pokračujeme již kosodřevinou k Radovým skalám, kde je jedno místo jištěno skalním řetězem, kterého se v případě potřeby dopomoci můžete zachytit. Na vrcholu Sivého vrchu uvidíte Prosečné a Chočské vrchy. Vidět je také Malá Fatra a Oravská kotlina a mnoho dalšího. Sestup jsme zvolili do sedla Priehyba a Babky, kde v létě můžete obdivovat spousta barevných květů. Z Babek je poměrně ostré klesání. Žlutá značka vás pak zavede až v autobusové zastávce v Jalovci.

Ostrý Roháč (2088 m) a Plačlivé (2125 m)

Tato túra je poměrně náročná, ale zato překrásná. Na vrcholu vás čekají skalnaté úseky s řetězi, které prověří ty, kteří se bojí výšek. Oba vrcholy se nachází kousek od sebe. Túru doporučuji pro milovníky adrenalinu.

Doba: cca 09:15 h
Převýšení: 1100 m
Náročnost: Těžká

Trasa

Zverovka (SAD, 1025 m) – rozc. Adamcuľa (ústí Spálené dol.) (1:00) – Ťatliakova chata (1360 m) (0:30) – sedlo Zábrať (1656 m) (0:45) – Rákoň (1876 m) (0:30) – Volovec (2063 m) (0:45) – Jamnícke sedlo (1910 m) (0:30) – Ostrý Roháč (2088 m) (0:45) – Plačlivé (2125 m) (1:00) – Smutné sedlo (1962 m) (0:30) – rozc. ve Smutné dol. (0:45) – Ťatliakova chata (0:45) – Zverovka (1:45).

Jak se k místu dostanete autobusem?

Autobus vás zaveze na zastávku Zverovka, která je výchozím bodem túry.

Popis trasy

Nejdříve vás čeká asi hodina a půl po asfaltové cestě směrem na Roháčskou dolinu. Následně dojdeme až k známé Ťatliakově chatě. Od chaty vás bude čekat náročnější stoupání v serpentinách kdy se za necelou hodinku dostanete do pásma kosodřeviny. Cesta až k Rákoň je poměrně pohodlná, fyzicky nepříliš náročná. Odtud ale začíná ta pravá túra a slušný stoupák na Volovec. Ovšem doprovázený krásnými výhledy na Jamnické plesá. Při stoupání na váš čeká skalnatý terén, proto buďte opatrní, především těsně před koncem. Výstup na samotný Ostrý Roháč je zajištěn i řetězi. Z Roháče na Plačtivé ukazují cedule hodinku. Zvládnete to však klidně i rychleji. Z Plačtivé je hezký výhled na Roháčskou dolinu, Tri kopy, Baníkov, Baranec, atd. Sestup je více méně pohodlný. Ze Smutného sedla vyrazíte do Smutné doliny, kde se cesta napojí na chodník Roháčská plesá, dále Ťatliakovo jezero a po známé asfaltce zpět.

Baranec (2184 m)

Středně těžká túra s krásnými výhledy. Nejnáročnější je asi dlouhé stoupáním s poměrně velikým převýšením na Baranec. Ale jinak je cesta pohodlná a jistě si ji užijete.

Doba: cca 08:00 h
Převýšení: 1314 m
Náročnost: Středně těžká

Trasa

Žiarska dolina (SAD, 870 m) – Hole (cca 1500 m) (2:00) – Baranec (2184 m) (1:30) – Smrek (2072 m) (0:45) – Žiarske sedlo (1917 m) (0:45) – rozc. pod Homôlkou (0:30) – Žiarska chata (1:00) – Žiarska dolina (SAD) (1:30).

Jak se k místu dostanete autobusem?

Z Liptovského Mikuláše jezdí autobusy do Žiarské doliny poměrně často.

Popis trasy

Od autobusové zastávky půjdete několik set metrů po asfaltce a dále po lesní cestě, která začně stoupat. V lese se hezkých pár desítek minut zdržíte serpentinovým stoupáním. Jakmile vyjdete z lesa, Baranec máte přímo před sebou. Ovšem čeká vás ještě pořádná práce. Z Barance je výhled na celé Západní Tatry.

Cestujete s dětmi, nebo se chcete jen lehce projít? Pak doporučuji navštívit Žiarskou chatu.

Žiarska chata (1325 m)

Trasa na Žiarskou chatu vede po zpevněné cestě s lehkým stoupáním. Pokud se vám cestou zpět nebude chtít pěšky, můžete si přímo u chaty půjčit koloběžky a sjet dolu na nich. Trasa je nenáročná, vhodná pro seniory, nebo rodiny s dětmi. V Žiarské chatě se můžete také ubytovat.

Převýšení: 455 m
Doba: cca 03:00 h
Náročnost: Lehká

Trasa

Žiarska dolina (SAD, 870 m) – Žiarska chata (1325 m) (1:30) – Pietné miesto (0:05) – Žiarska dolina (1:30).

Jak se k místu dostanete autobusem?
Z Liptovského Mikuláše jezdí autobusy do Žiarské doliny poměrně často.

Popis trasy

Od zastávky vede k chatě hezká cesta, která stoupá opravdu mírně. Zhruba po 5 min chůze můžete po pravé straně vidět hornickou štolu v úbočí Barance, kde přezimují netopýři. Poté se můžete rozhodnout, zda půjdete po turistické cestě lesem, nebo až k chatě po zpevněné cestě. Na chatě si můžete dát něco dobrého do žaludku. Navštívit můžete také Pietní místo, které je určené k uctění památky obětí hor. Nachází se asi minutu od chaty.