Je nutné se při cestování po Evropě pojistit? Proč?

Je nutné se při cestování po Evropě pojistit? Proč?

Stačí mít u sebe při cestě po Evropě Evropský průkaz zdravotního pojištění nebo je lepší se připojistit? Vnašem článku Vám objasníme, na co všechno máte vzahraničí nárok smodrou kartičkou pojišťovny. Přečtěte si také důvody, pro které se i na cesty po Evropě vyplatí připojistit!

<

Nemoc a úraz si bohužel nevybírají a mohou Vás zastihnout i vzahraničí. Na cestu po Evropě si proto nezapomeňte přibalit svou kartičku zdravotní pojišťovny (Evropský průkaz zdravotního pojištění), se kterou máte vnavštívené evropské zemi nárok na zdravotní péči poskytovanou za stejných podmínek jako místní pojištěnci.

Evropským průkazem zdravotního pojištění se můžete prokázat pouze ve státem hrazeném zdravotnickém zařízení, a to vzemích Evropské unie a také vLichtenštejnsku, Norsku, ve Švýcarsku, na Islandu, vMakedonii a Srbsku, vTurecku a Černé hoře. Při ošetření ve státním zdravotnickém zařízení ve výše uvedených zemích budete hradit stejnou spoluúčast, jako místní občané.

Vsoukromém zdravotnickém zařízení však budete muset zaplatit léčbu vplné výši ze svého. O refundaci nákladů za péči ve zdravotnickém zařízení, které není napojeno na veřejný systém, se můžete po Vašem návratu domů také pokusit požádat svou zdravotní pojišťovnu. Nárok však budete mít pouze na refundaci do výše českých cen, a to pouze vpřípadě, že šlo péči, která je v ČR z veřejného zdravotního pojištění hrazená.

Kromě nezbytné zdravotní péče (s již zmíněnou spoluúčastí) veřejné pojištění na Vašich cestách po Evropě tedy už nic dalšího nepokrývá.

Je tedy výhodnější se na cesty po Evropě připojistit? Rozhodně ano!

Scestovním pojištěním máte zaručeno krytí léčebných výloh až do sjednaného limitu, a to bez spoluúčasti. Ošetřit se můžete nechat ve státním, ale i soukromém zdravotním zařízení.

Kromě pojištění léčebných výloh bývá ve smlouvách o cestovním pojištění často zahrnuto i pojištění zavazadel, pojištění odpovědnosti za škodu či pojištění storna zájezdu. Není výjimkou, že lze zcestovního pojištění pokrýt i náklady na cestu (např. taxíkem) klékaři či dopravu a ubytování doprovodu. Pojištění zahrnuje také cestu zpět do České republiky či repatriaci ostatků.

Součástí komerčního pojištění je také nonstop asistenční služba včeském jazyce, která Vám poradí, jak vnastalé situaci postupovat. Asistenční pracovník Vám například může pomoci vyhledat nejbližší zdravotnické zařízení či přetlumočit konverzaci slékaři.

Jak postupovat vzahraničí vpřípadě nemoci či úrazu?

Vpřípadě, že máte sjednané cestovní připojištění, kontaktujte co nejdříve asistenční službu pojišťovny a nahlaste pojistnou událost. Pokud potřebujete sčímkoliv poradit či pomoci, sproblémem se neváhejte obrátit právě na asistenční službu. Zjistěte, kde se nachází nejbližší zdravotnické zařízení. Vpřípadě, že nemáte kdispozici dopravní prostředek, ověřte si u pojišťovny, zda Vaše pojištění pokrývá i cestovní náklady na cestu klékaři a zpět.

Od lékaře si nezapomeňte nechat vystavit lékařskou zprávu sdiagnózou. Vsoukromém zdravotnickém zařízení může nastat situace, kdy po Vás budou chtít léčbu ihned uhradit vhotovosti. Pojišťovna Vám pak vynaložené finanční prostředky zpětně proplatí na základě předložených dokladů. Proto pečlivě uschovejte všechny doklady a účty, které během vyšetření a koupě léků obdržíte. Nemáte-li na místě kdispozici potřebný obnos, obraťte se i vtomto případě na asistenční službu, která Vám pomůže nastalou situaci vyřešit.