Nemoc v zahraničí – jak to řešit?

Nemoc v zahraničí – jak to řešit?

Každý z nás už jistě netrpělivě čeká na dobu letních dovolených. Co ale když nás na dovolené nečekaně přepadne nemoc? Jak takovou situaci řešit? Ve článku se pokusíme zodpovědět základní informace o této nepříjemné skutečnosti.

<

Samozřejmě nejlepší je se na tuto možnou situaci dopředu připravit. Ještě před cestou si dobře zvažte, zda investujete do cestovního pojištění. Na cestách po Evropské unii Vám stačí pro ošetření Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC), který Vám vydá Vaše pojišťovna. Na základě předložené EHIC máte v členských zemích EU nárok na lékařsky nezbytnou zdravotní péči, kterou uhradí příslušná pojišťovna. Po předložení kartičky zdravotního pojištění pro Vás platí stejné podmínky čerpání zdravotní péče jako pro místní občany. Na základě kartičky zdravotního pojištění EHIC se tedy v zemích EU můžete nechat ošetřit ve státních zdravotnických zařízeních a platí pro Vás stejná spoluúčast, jako pro místní občany. Tato spoluúčast leckdy ale dosahuje vysokých částek. V některých zařízeních si platbu vyjednají přímo s Vaší pojišťovnou, ovšem jiná zdravotnická zařízení mohou požadovat platbu na místě od Vás s tím, že Vám peníze po předložení dokladů pojišťovna proplatí zpětně.

Vzhledem k možné vysoké spoluúčasti na poskytnuté lékařské péči doporučujeme zařídit si i před cestou do zemí EU cestovní připojištění. V zemích mimo EU Vám kartička EHIC nepomůže vůbec. Na těchto cestách by tedy mělo být cestovní připojištění samozřejmostí. Cestovní pojištění si můžete zřídit v klidu domova přes internet. Cestujete-li několikrát ročně, zvažte, zda by se Vám už nevyplatilo pořídit si roční cestovní pojištění. Některé pojišťovny nabízejí svým klientům, kteří už u nich mají uzavřenou jakoukoliv jinou smlouvu, roční rodinné pojištění za velmi výhodné ceny.

Na cestu do zahraničí si nezapomeňte přibalit Vaši pojistnou smlouvu. Doporučujeme také zjistit si dopředu, kde se v blízkosti Vašeho pobytu nacházejí zdravotnická zařízení. Onemocníte-li v zahraničí, doporučujeme ihned se obrátit na nejbližší zdravotnické zařízení. Budete-li se snažit nemoc nejprve léčit sami za pomocí léků zakoupených v místní lékárně, počítejte s tím, že za pořízení léků bez předpisu dáte v mnoha zemích vysoké sumy a navíc Vám tyto léky bez lékařské diagnózy ani nemusejí pomoci. Léky zakoupené bez lékařského předpisu Vám žádná zdravotní pojišťovna neproplatí!

Prvním krokem v případě onemocnění v zahraničí by tedy mělo být kontaktování asistenční služby Vaší pojišťovny, u které máte zřízené cestovní pojištění. Asistence na telefonu si od Vás nechá nadiktovat základní údaje o vaší cestě. Tedy kdy jste se na cestu vydali, kdy se vracíte, v jaké destinaci se nacházíte. Dále pak bude třeba nahlásit, jaké příznaky Vás trápí a od kdy se začaly projevovat. Neznáte-li adresu nejbližšího zdravotnického zařízení, nebojte se asistenční službu požádat o její vyhledání. S dokladem o cestovním pojištění se poté vydejte k lékaři. Nemáte-li k dispozici auto, ověřte si dopředu u asistenční služby, zda se cestovní pojištění vztahuje i na využití sanitky či taxislužby. Mnohé cestovní pojištění mají v sobě tuto službu zahrnutu a na základě předložení účtenky Vám posléze dopravu k lékaři proplatí. Neovládáte-li jazyk země, v níž se nacházíte, zkuste si před návštěvou lékaře zjistit základní slovíčka, které byste mohli u lékaře potřebovat. Nebývá výjimkou, že zdravotní personál neovládá angličtinu, a pak je domluva opravdu těžká.

S cestovním pojištěním se můžete nechat ošetřit ve státním, ale i v soukromém zdravotnickém zařízení. Pojišťovna Vám je povinna proplatit obojí. Počítejte však s tím, že u soukromého lékaře s největší pravděpodobností zaplatíte ihned po ošetření v hotovosti, vezměte si tedy s sebou k lékaři dostatečný finanční obnos. Při odchodu od lékaře si nezapomeňte nechat vystavit lékařskou zprávu s diagnózou a vyčíslením částky, kterou jste za ošetření zaplatili. Stejně tak po vyzvednuté léků z lékárny si ponechejte veškeré doklady o platbě. Po návratu do České republiky zaneste tyto doklady na pojišťovnu, u které máte zřízeno cestovní pojištění. Pokud proběhne vše podle pravidel, bude Vám plná částka, kterou jste v zahraničí vynaložili, navrácena.