Letím do USA – jak odbavit zavazadlo?

Letím do USA – jak odbavit zavazadlo?

Plánujete cestu do Ameriky a nejste si jisti, jak probíhá odbavení na letišti? Poradíme Vám! Oproti jiným letům mimo Schengenský prostor, se odbavení na letišti příliš neliší. Je ale pár věcí, které se hodí vědět. Podíváme se na ně o pár řádků níže. Ale teď hezky postupně od začátku…

<

V kolik hodin mám být na letišti?

Na letišti buďte alespoň 2 hodiny před vaším odletem. Při letech do USA však doporučuji ještě o něco dříve. Budete tak mít dostatek času na odbavení a také na případné komplikace.

Příchod na letiště

1. Výběr správného Terminálu na letišti – na letišti Václava Havla v Praze je pro lety do USA vyhrazen Terminál č. 1.
2. Najít odletovou halu (Departures). Hala se nachází přímo u výstupu z autobusu MHD.
3. Jakmile budete v odletové hale, najděte si na digitální světelné tabuli svůj let (podle času vašeho odletu, destinace, čísla letu, apod.).
4. Na této tabuli zjistíte, u jaké přepážky vás odbaví, či jestli nemá váš let zpoždění.

Proces odbavování zavazadel (check-in)

1. U přepážky předložte svůj cestovní pas (Pozor! U cest doUSA musíte mít cestovní pas).
2. Obsluha přepážky vám vytiskne palubní lístek (boarding pass) a přiřadí místo v letadle (pokud ho již nemáte rezervované).
4. Dostanete také ústřižek od odbaveného zavazadla, který si uschovejte pro případnou reklamaci.
3. Vaše zavazadlo je zváženo a odesláno ke scaneru, kterým projdou všechna zavazadla a následně k přepravě do letadla.

Na co si dát pozor

Při cestování do USA si neberte ani do odbaveného zavazadla jídlo nebo pití. Zatímco po EU se to toleruje, při cestě do Ameriky vám zavazadlo otevřenou a věci se vyhodí. Pokud si ale dáte pozor na tyto maličkosti, ruční otevírání kufrů je opravdu vzácné. Většinou projdou jen scanerem. Pozorní buďte také u váhových limitů, které má každá aerolinka nastavené jinak. V opačném případě byste mohli sahat hluboko do kapsy, což je na začátku výletu či cesty nemilé.

Od května 2017 jsou v Praze namátkově kontrolována zavazadla na přítomnost výbušnin. Pokud shledají právě vaše zavazadlo za podezřelé, mohou ho otevřít a po kontrole v něm najdete leták s informací, že došlo ke kontrole. Ovšem pokud na kufru máte zámek, přeříznou ho. Doporučuji si pořídit zámeček TSA nebo stahovací pásky na kabely. Výhodou zámku TSA je to, že ho pracovníci letiště dokáží otevřít a zase zavřít bez poškození.

Před cestou si nezapomeňte vyplnit formulář ESTA, který vás opravňuje ke vstupu do USA bez nutnosti žádosti o vízum. Formulář můžete online vyplnit zde >>

Online odbavení (online check-in)

Na webových stránkách některých přepravců máte možnost odbavení online. Palubní lístek si pak vytisknete již doma. Online odbavení bývá přístupné většinou 48 hod. před vaším letem (u nízkonákladových společností 24 hod.). Pokud máte zavazadla k odbavení, odevzdáte je na přepážce Baggage Drop-off, pokud cestujete pouze s palubním zavazadlem, pokračujete rovnou k pasové kontrole (passport control). Odbavení bývá u nízkonákladových společností zdarma, u ostatních pak za poplatek.

Self check-in na letišti

Self check-in znamená, že se odbavíte sami u automatu na letišti („self-servise check-in machine). Své zavazadlo pak půjdete odevzdat na speciálně tomu určenou přepážku tzv. baggage drop-off. Pokud nemáte zavazadlo k odbavení, ale pouze příruční tašku, pokračujete rovnou k pasové kontrole. Tuto možnost odbavení nabízejí pouze některé aerolinky. Jejich výčet je u automatů vždy vypsán. Může se stát, že i když vidíte, že „vaše“ aerolinka tuto službu poskytuje, odbavení u automatu vám nepůjde (u vzdálenějších letů občas není podporováno). Potom vám nezbývá nic jiného, než se odbavit klasicky na přepážce (check-in).

Odbavení přes váš chytrý telefon

K odbavení potřebujete telefon s připojením na internet. Toto odbavení podporují někteří přepravci a je velmi pohodlných způsobem, jak ušetřit svůj čas na letišti. Na telefon vám přijde čárový kód (na e-mail, v sms, mms, nebo v aplikaci aerolinky). Tento kód pak na letišti přiložíte ke speciálnímu přístroji, který ho naskenuje. Kód slouží jako palubní lístek. Mějte proto své přístroje dostatečně nabité, aby se vám nestalo, že při čekání na svůj let telefon vybijete do úplného vypnutí. Stejně jako u předchozího bodu, pokud máte zavazadlo k odbavení, jdete na přepážku baggage drop-off, pokud zavazadlo nemáte, pokračujete k pasové kontrole.

Odbavení nadrozměrných zavazadel (Oversize baggage)

Odbavení nestandartních nebo nadrozměrných zavazadel probíhá u přepážky zvané Nadrozměrná zavazadla (Oversize Baggage). Do této kategorie patří kola, lyže, surf, apod. Odbavení pak probíhá stejně jako u klasické odbavovací přepážky. V cílové destinaci je třeba vyzvednout zavazadla také u zvláštní přepážky.

Pasová kontrola (Passport control)

Zatímco v EU jdete od přepážky rovnou k bezpečnostní kontrole (security control), na Terminálu 1 vás čeká ještě pasová kontrola navíc. Kontrola se skládá ze 3 přepážek:

1. all passports
2. občané ČR/občané EU (EU citizens)
3. diplomats/crew

Jako občané ČR zvolte variantu číslo 2 – EU citizens. Ke kontrole si připravte cestovní pas a palubní lístek.