Protože dostávám hodně dotazů na nákup letenek na poslední chvíli, rozhodl jsem se na toto téma sepsat samostatný článek, který vám snad pomůže s orientací. Ohledně last minute letenek totiž existuje hodně mýtů a fám, které jsou však hluboko zakořeněné. A naopak se nabízí možnosti, o kterých skoro nikdo neví. Sám vím, že situace je trochu složitější než popisuji, ale smyslem je, aby si i neznalý čtenář udělal představu a ne zacházet úplně do detailů (a dělat mu v tom ještě větší zmatek 🙂 ).

 

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Zájezdy na last minute přes cestovní kanceláře až se slevou 70%, naleznete zde >>

 

Situace v ČR

Obecně platí, že u klasických dopravců nemá smysl na last minute letenky čekat, protože bývají pár dní před odletem nejdražší. To se týká jak low cost dopravců (Ryanair, Wizair atd.), tak klasických aerolinek. Nejlépe je podobné letenky nakupovat v akci, případně několik týdnů až měsíců před odletem. Nějaká akce občas přijít může, ale je to tak zřídka, že nemá smysl s tím počítat.

 

Jiná situace je u charterových letenek. Jde o letenky, které jsou k prodeji proto, protože CK nevyprodaly všechna místa v letadle. U těch skutečně platí, že cena pár dní před odletem může výrazně poklesnout. Týká se to např. Čedoku. Sledovat to individuálně nemá moc smysl, tyhle letenky sám denně několikrát sleduji a pokud se něco objeví, ihned se to dozvíte na Levnocestování.

 

Tyto letenky na poslední chvíli jsou vhodné zejména pro lidi, co upřednostnují individuální dovolenou a spíš než snaha ušetřit, je k nákupu samostatných letenek vede svoboda, kterou jim to dává. Takže např. za týden v Kalábrii utratí stejně, jako člověk, co tam jede do hotelu přes CK, ale oni nejsou ničím vázaní, půjčí si auto a spí tam,  kde se jim to zrovna líbí.

 

Last minute letenky z ČR bývají nejčastěji na Maltu, Kalábrie a řecké ostrovy, např. Santorini.  Výhodou těchto letenek také může být pro někoho skutečnost, že v ceně je odbavené zavazadlo.

 

Nevýhodou je, že nejdou příliš předvídat a pokud na ně čekáte, musíte si s nákupem velmi pospíšit. Míst nebývá moc a zvlášt pokud jde o dobrou cenu, jsou rychle rozprodána. Např. loňské letenky last minute letenky na Santorini, byly vždy hned pryč.

 

 

Rozhodně je nereálné, myslet si např. že se o letních prázdninách objeví levné letenky na Mallorku s odletem z Prahy a vy se večer domluvíte s partnerem, zda je berete ;). Stejně jako u last minute dovolených se to chce domluvit co chcete, kdy to chcete, za kolik to chcete a pokud se něco takového objeví, okamžitě to koupit.

 

Vždy si rovněž spočítejte všechny náklady a ověřte dostupnost hotelů. Mnohdy jsou ostrovy tak obsazené, že vás samotný hotel vyjde dráž, než celý zájezd přes CK.

 

Situace v zahraničí

 

Pokud chcete letenky opravdu výhodně, musíte ve většině případů zvolit k odletu některé z okolních letišt. Lipsko, Mnichov, Berlín, Wroclaw, Krakov, Vídeň a další nabízí mnohem lepší ceny, i rozsah destinací. Nezavrhujte to, cesta uteče rychle a ušetřit můžete víc, než byste si za tu dobu vydělali :).

 

Hodně lidí se bojí kvůli dětem, ale doprava bývá většinou luxusními busy s WC a filmy, takže ony se zabaví.

 

Last minute letenky nabízí např. společnost TuiFly, Condor, nebo Rainbow. Ceny jsou někdy opravdu velmi zajímavé, např. jednosměrná letenka do Thajska byla za 2100Kč, nebo Kapverdské ostrovy za 4 tisíce. Narozdíl od letenek z ČR tak můžete velmi ušetřit na celé dovolené a tak jsou vhodné i pro ty, které individuální turistika zase tak moc neokouzlila a raději by přes CK, ale za tu úsporu peněz jim to stojí.

 

Jako u českých letenek platí, že kdo zaváhá, neletí :). V plné sezoně hledá levnou dovolenou většina lidí a těch nabídek zase tolik není. Je třeba se proto se zamyslet nad tím kam chcete letět, propočítat si celkové náklady a připravit si platební kartu někam na dosah ruky. N

 

Berte v potaz, že letenky představují jen část nákladů. Další tvoří doprava z/na letiště, doprava k hotelu, hotel, strava, případné vstupné a jídlo s pitím

 

Pokud chcete last minute letenky do Thajska a podobných zemí, tak s tím příliš nepočítejte. Tyto letenky má největší smysl nakupovat v akcích, které se objevují a ne na poslední chvíli. Občas se něco výjimečně objeví, ale jde o dost výjimečnou situaci a osobně bych na ní nespoléhal. Spíš to chce brát tak, že když už se něco takového objeví, tak se např. do Thajska neplánovaně podíváte, než že chcete do Thajska a tak do poslední chvíle čekáte na last minute letenku.

 

 

Letenky na letišti za pár korun

 

Hodně vžitý mýtus je ten, že existuje možnost jet s kufrem na letiště a pokud vám je jedno, kam poletíte, budete mít letenku na poslední chvíli za pár korun (jako Homer Japonsko 🙂 ). Takhle to už nefunguje a pokud berete letenky na poslední chvíli, obvykle si pěkně připlatíte.

 

 

Jak na last minute letenky (nejen) o letních prázdninách

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!