Jedno cestovní pojištění na celý rok?

Celoroční cestovní pojištění jak už z názvu vyplývá je specifické tím, že pojistka platí celý rok a při každé cestě za hranice České republiky si nemusíte zařizovat nové. Nejen že díky tomu ušetříte spoustu času, ale navíc můžete vyjet za hranice vlasti opakovaně a většinou neomezeně častoa je proto výhodné ivpřípadě neplánovaných výletů ze dne na den.

<

Pro koho je vhodné

Je třeba zmínit, že celoroční cestovní pojištění není vhodné pro každého a nepředstavuje tak alternativu ke krátkodobým pojištěním pro letní a zimní dovolenou. Vyplatí se totiž především těm, kteří do zahraniční vyjíždí opakovaněa to i několikrát ročně. Pokud tedy jezdíte jen v létě k moři a v zimě na hory, většinou je výhodnější zařídit si jen jednorázové pojištění. Naopak jej ocení zejména zaměstnanci vyjíždějící často na zahraniční služební cesty, studenti během zahraničních pobytů nebo cestovatelé, jež jezdí do zahraniční opakovaně.

Při cestách delších 6 měsíců vá může dlouhodobé cestovní pojištění i nahradit klasické zdravotní pojištění. Před cestou navštivte pobočku své pojištovny, kde jim cestu oznamte. Oni si ponechají vaši kartičku a až se vrátíte, stačí doložit, že jste si cestovní pojištění hradili po celou dobu. Digitální nomádi tak mohou výrazně ušetřit na platbách ZP (cestovní pojištění je levnější).

Jak to funguje

Samotné cestovní pojištění si můžete zařídit i na internetu. Stačí vám zadat jen základní informace o vás, rozsahu pojištění případně údaje z občanského průkazu. Rozsah krytí u celoročních pojistek je obdobný jako u klasického jednorázové pojištění. Velkou výhodou tohoto pojištění je i komplexnost celého balíčku. Kromě základního pojištění léčebných výloh a asistenční služby si můžete připojistit i celou řadu doplňkových služeb jako je úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti a zavazadel, pojištění právní ochrany nebo připojištění pro adrenalinové sporty. Pro srovnání jednotlivých možností nemusíte trávit dlouhé hodiny na internetu, ale můžete použít náš srovnávač, který naleznete zde.

Asistenční služba

Tato služba bývá součástí cestovního pojištění automaticky. I přesto doporučuji přesvědčit se, že vaše pojištění asistenční službu opravdu zahrnuje.

Právě asistenční služba vám v případě úrazu či nemoci poradí, co máte udělat, na co máte z pojištění nárok nebo na jaké zdravotnické zařízení se obrátit. Operátoři této služby hovoří nejen česky, ale i cizími jazyky a mohou vám tak pomoci v komunikaci s lékaři, pokud se s nimi nedokážete kvůli jazykové bariéře domluvit.

Telefonní číslo na asistenční službu si dobře uložte a mějte jej pokud možno u sebe. Většinou jej najdete napsané i na kartičce, kterou k cestovnímu pojištění od pojišťovny obdržíte.

Cestovní pojištění u bank

V dnešní době celoroční cestovní pojištění nabízí také stále více bank. Podmínkou ale bývá nějaký jiný produkt u dané instituce, nejčastěji kreditní nebo debetní karta případně i účet. Není to špatná varianta v případě, že dodatečnou službu budete využívat a pokud vám banka nabídne příznivou cenu za celoroční pojištění. Zřizovat si kvůli cestovnímu pojištění kreditní kartu, kterou nebudete používat, většinou nedává smysl. Nevýhodou pak bývá nízká výše pojistných limitů a omezené služby.

Jak si vybrat správné roční cestovní pojištění

Základním kritériem pro výběr pojišťovny je maximální krytí zdravotních výdajů – tzv. léčebné výlohy. Nejnižší hranice, kterou lze doporučit je přibližně 20 milionů. Může se to zdát jako částka přemrštěná, ale pokud byste museli být hospitalizováni delší dobu, nemocnice bude výše maximálního krytí zajímat. Limit jen v několika milionech by pak mohl být velký problém především v USA a Kanadě.

Další důležitým faktorem je limit pro případnou nouzovou evakuaci a péči. Pokud si v nepřístupném terénu zlomíte nohu, je třeba, aby pojištění krylo převoz vrtulníkem vás a případně i spolucestujících anáslednou hospitalizaci.

Dobré dlouhodobé pojištění by mělo nabízet tyto možnosti

  • pojištění pro většinu zemí světa (USA a Kanada se často vylučuje, protože tam je pojištění dražší)
  • pojištění odcizení, poškození, ztráty elektroniky jako jsou mobilní telefonya notebooky
  • asistenční službu
  • Krytí ztráty, poškození, odcizení majetku (zavazadla, šperky, doklady, fototechnika)
  • náhrada za zrušený či zpožděný let
  • rezervaci v hotelu a dopravních prostředcích v případě nouze (vaše náhlá nemoc, úmrtí v rodině)
  • krytí mimořádné události (například náklady na návrat zpět do vlastiv případě převratu v dané zemi)

Na co se pojištění nevztahuje

Některé věci jsou vyjmuty z cestovního pojištění a ty vám pojišťovny neuhradí, je tedy dobré s tím počítat předem.

Většina pojišťoven vyjímá z pojištění úrazy vzniklé při provozování rizikových sportů. Mezi ty se počítá například paragliding, bungee jumping, ale některé pojišťovny do nich zahrnují například i lyžování. Přesný výčet najdete v podmínkách jednotlivých společností.