Jak na Maledivy levně

Jak na Maledivy levně

Tento průvodce Maledivami vzniká přímo vletištní hale maledivského letiště, kde čekáme na náš let do Singapuru. Maledivy, jak známo, mají často punc luxusu- něčeho, o čem „běžní lidé“, mohou jenom snít. Přitom i sem lze levnocestovat a to dokonce mnohem snáz, než se mnozí domnívají.

G0010727

Musím říct, že i když si na pláže moc nepotrpím a strávení dovolené jen na pláži, je pro mě víc noční můrou, než odpočinkem, jsem nakonec velmi rád, že jsem Maledivy zahrnul do naší cesty kolem světa. Atmosféra je tu až neskutečně relaxační a moře nádherné. Mám srovnání s mnoha oblastmi a tady je to zkrátka jiné.Všechny fotky v článku jsou autentické, pořízené bud mnou, nebo mojí manželkou, bez zásahu Photoshopu :).

Na Maledivy jsme přiletěli ze Srí Lanky společností Mihinlanka. Vrecenzích společnost neměla nejlepší hodnocení, ale za cenu 1500Kč/os. bych klidně i celou cestu prostál. Zdůvodu, že na letiště přijedeme pozdě, po uplynutí doby na check-in, dostáváme knašemu velkému překvapení zadarmo upgrade do business třídy. Personál nám vyšel vstříc a naší chybu za nás ochotně vyřešil, jelikož jiná místa již nebyla. Co se tedy mě týká, jejich společnost dostává deset Jirkových hvězdiček z deseti :). Ani jinak není co vytknout a na hodinový přelet je to více jak dostačující.

Pokud budete chtít na Maledivy z ČR, sledujte akční letenky na www.levnocestování.cz. Často jsou dostupné i za cenu kolem 12 tisíc. Velice rozumné je též spojit návštěvu Malediv s pobytem na Srí Lance. Je to jen hodinu letadlem a za zpáteční letenky Srí Lanka – Maledivy – Srí Lanka dáte 3-5 tisíc.

Jakmile zde přistanete, musíte vyplnit víza, která jsou zadarmo a je to velice snadné. Mějte u sebe poznamenaný název vašeho ubytování, které je nutné uvést. Já se ženou jsme na tu využili ubytování přes společnost www.maledivy-levne.cz na ostrově Huraa. Celý proces na imigračním nezabral více jak 10 minut a vystačíte si i bez znalosti angličtiny.

DSCN0958

Na Maledivách panuje zákaz alkoholu mimo resorty (až na jeden hotel na letišti, kde zakoupený alkohol musíte na místě zkonzumovat). O dodržování si moc iluzí nedělám, na to jsem se smuslimy už mockrát opil, ale je fakt, že alkohol tu mimo resorty žádný neseženete. Rusové ve frontě vedle nás to řešili taškama až po okraj narvanýma flaškama. 🙂 Dovážet alkohol se sice nesmí, ale nikdo to na letišti nekontroluje, stejně jako to, co děláte v noci na pokoji. Tímto děkuji všem pisatelům cestopisů popisujících, jak je kvůli malé lahvice nechtěli na Maledivy pustit. Střízlivá oslava mých 35 narozenin za to opravdu stála. 🙂

DSCN0963

Na letišti si určitě rovnou vyměnte dolary nebo Eura za rupie, případně vyberte z bankomatu. Je to snažší než na Male a později už mít tu příležitost nebudete. Nechte si rozměnit i nějaké drobné pro obsluhu. Není to nutné a nikdo po vás nebude natahovat rukou po vzoru Egypta, ale klucí se budou snažit všemožně dbát o vaše blaho a je fajn to ocenit. Mě až mrzelo, že nám došly drobný. Jedna rupie je zhruba 1,5 Kč a ceny jsou obdobné jako u nás. Něco je dražší, něco levnější.

Před letištěm nastupte do ferry, které vás za jeden dolar odveze na Male. Nestresujte se tím, že to nenajdete, na Maledivách je letiště malé a minout se to nedá. Navíc ferry z letiště do Male jezdí snad co deset minut. Pokud máte po příletu (nebo před odletem) hlad, zamiřte od výstupu zletištní haly doprava. Po levé straně budete mít moře, kde budete míjet zastávky trajektů a nakládací dok až dojdete k non-stop otevřené jídelně po straně pravé. Jedí zde jak místní, tak i letištní personál a ceny tu jsou vyloženě lidové. Skvěle se zde najíte za 50-80Kč. Pokud byste cestou pokračovali dál, dojdete k hotelu, který má jediný na Maledivách v nabídce alkohol. Pivko stojí cca 6 dolarů a na výběr je mnoho druhu alkoholu. Jídelna je zhruba 5 minut chůze, hotel pak zhruba 10 minut.

P1050018

Pokud potřebujete přespat u letiště, ať už z důvodu pozdního příletu, nebo brzkého odletu, využijte ubytování v hotelu Rest Inn na Hulhumale. Jde o uměle vytvořený ostrov spojený kouskem pevniny s letištěm a mnou doporučovaný hotel je v poměru cena/kvalita nepřekonatelný. Upřímně nechápu ani jejich cenovou politiku, ani důvod toho, že mají 3 hvězdy místo 4, které si plně zaslouží. Hotel je non-stop, ubytovat se tedy můžete kdykoliv.

56613773

Ale zpět k trajektu na Male. Cesta trvá cca 10 minut a jak již jsem zmiňoval, vyjde vás na jeden dolar. Male samotné se dá jen těžko popsat, mě osobně tedy vůbec nenadchlo a je na špici měst, která bych už znova nenavštívil.

DSCN0969

Na to, odkud jede a za jak dlouho, se zeptejte hned několika místnáků a rozhodně nevěřte paní na přepážce v přístavu. Nevím proč, ale všichni nám lhali a to zcela bezdůvodně. Na stránkách maledivy-levne.cz byl sice detailní návod na přestup, ale kvůli nečekané absenci internetu posledních několik dní na Srí Lance jsme se k němu již nedostali. Takže jsme se nejdříve vydali na druhou stranu ostrova, kam nás poslala zaměstnankyně z přístavu a tam se nás ujal týpek, který vypadal, že mu ostrov patří. Řekl, že odtamtud to nejede a než jsme stihli zareagovat, zavolal majiteli guesthousu, kde jsme byli ubytovaní. Po hovoru v místním jazyce nám sdělil, že je to v pohodě a Mustafa (majitel) jede na Mali, kde nás v deset vyzvedne před místní bankou. Koukali jsme na to jak somálci na vodovod, ale pravděpodobnost, že si Mustafa potřebuje na ostrově něco vyřídit před nadcházejícím svátkem byla několikanásobně vyšší, než že si někdo podobný příběh vycucá z prstů. A vycucal. 🙂 Takže jak říkám, pokud budete jako my spoléhat na to, že to „na místě najdete“, stejně jako my, ptejte se minimálně deseti místnáků. Pro mě tohle bude patřit asi navždy mezi Top nepochopitelné cestovatelské zážitky.

Nakonec jsme ale správné místo našli (asi po 6 odchycených místňácích) a v pořádku se na ostrov Huraa vydali. Cesta stála 40 rupií, což je cca 60Kč a trvala zhruba hodinu. Doporučuji na trajektu nezůstávat v kajutě, ale přesunout se na přední část pod širé nebe. Je to úžasný zážitek. Na ostrově Huraa nás už čekal Mustafa a ubytování proběhlo naprosto v pořádku.

P1040917

Jízdní řády vám sdělí na Maledivy-levně.cz, stejně jako popis cesty. Netřeba se toho nijak obávat- přístaviště pro ferry na ostrov je pár metrů po pobřeží hned vedle místa, kam vás dopraví loď z letiště.

Ostrov Huraa se nachází asi 20 km severně od Male a patří k ostrovům, které obývají místňáci. Pro turistu z toho pramení určitá omezení, jako již zmíněný zákaz alkoholu, nebo zákaz nošení plavek mimo vyhrazenou pláž.

V kraťasech nebo sukni s tílkem, můžete jít v pohodě, nikdo se na vás ani křivě nepodívá. Místní jsou bez výjimky muslimové, ale dělí se v podstatě na dvě kategorie. Ta první je hrozně milá, chce si povídat, zdraví vás a vnímá vás jako rozptýlení. Nedělají to pro peníze, jsou skutečně rádi, že někoho nového potkají. Druhé kategorii jste naprosto ukradení a nevšímají si vás do té míry, že máte pochyby o své viditelnosti.

Musím říct, že osobně jsem to bral jako velké zpestření. Nepředstavujte si domorodou vesnici, ale obec o několika hřištích, školce, škole, rozvinutému skautství, kde všude hučí klimatizace a lidé si tu buď povídají, nebo prolézají Facebook. 🙂 Je to hrozně zajímavé sledovat a musím říct, že jsem očekával něco trochu jiného.

P1040342

Celý ostrov má mým hrubým odhadem 500 metrů na šířku a tak kilometr a půl na délku. Bikiny beach, kde se můžete koupat v plavkách, je pak dle mého nejhezčí. Ostrov je plný kontrastů, krásně čisté domky tu střídá bordel za vesnicí. Je nutno to brát s nadhledem, místní některé věci zkrátka neřeší.

Mě se ostrov hrozně líbil, není ještě tak moc zkažen masovým turismem a nabízí skvělou atmosféru na relaxaci. Místní tomu pak dodávali pohodu a klid. Toho, že se jedná o muslimy, se nemusíte nijak obávat.

DSCN0996

Samotné ubytování u Mustafy přes maledivy-levne.cz je pak umístěno v několika budovách po 4 pokojích se společnou místností a předzahrádkou, kde jde v klidu večer pokecat a přes den relaxovat. Maledivy-levne.cz to sice prezentují jako guesthouse, nicméně jako člověku, co v guesthousech spí každou noc, mi přijde lepší označení jako apartmány, pension, nebo i hotel. Každý pokoj obsahuje klimatizaci, větrák a je pěkně vybaven. Velkou jedničku si zaslouží i čistota pokojů.

P1040038

Co nám hodně vadilo je zápach vody. Zdravotně to závadné nebude, ale když voda smrdí více než vy, tak sprchování ztrácí velkou část svého významu. S Mustafou jsme to řešili, říkal, že se intenzivně pracuje na zlepšení a že brzy bude centrální rozvod vody pro celý ostrov. Místní council už centrální rozvody schválil a projekt by se měl v nejbližší době spustit. Záleží i na počasí a pokoji který máte.

Edit:// Jak jsem byl informován, v květnu 2017 byl dokončen vodovodní řád ostrova a voda již pochází z něho. Problém se zápachem je tak vyřešen.

Jinak se nám ubytování líbilo, byl to mnohem větší luxus, než na jaký jsme během putování kolem světa zvyklí. 🙂

Pár metrů od domků naleznete jídelnu, kde se podává snídaně, oběd i večeře. Pokud něco z toho nestihnete, nebo máte dřívější odjezd, obsluha vám vždy něco připraví, což považuji za velké plus. Stejně jako to, že vodu, kávu nebo čaj, máte zdarma k dispozici celý den. Je to pohodlné a příjemné.

P1040043

Když už jsme u toho, musím velmi pochválit obsluhu. Klucí se opravdu snažili, ať už jste potřebovali cokoliv. Nikdo za to nic nechce, ale pokud budete s jejich službami spokojeni, uděláte jen dobře, když se jim drobnými odvděčíte. Pro vás jde o pár korun, pro kluky bangladéšský je to velká podpora jejich rodině a umí to náležitě ocenit. Snad ani v resortu by se o vás obsluha tak dobře nepostarala.

Na hotelu s náma bylo dost Čechů, což vnímám také jako velké plus. Přece jen je to příjemnější a i když někdo anglicky neumí, vždy může někoho požádat o pomoc s překladem. Ne, že by to bylo příliš potřeba.

Každý den máte na výběr z celé řady aktivit a možnost výletů. Můžete navštívit resorty, potápět se, půjčit si kajak, jet na opuštěný ostrov na piknik a spoustu dalšího. Něco tu cenu má, něco mi přijde že ne, ale to už je na zvážení každého. Ceník je volně k dispozici. Ostatními bylo nejvíce využíváno potápění a návštěva resortů.

Nám nejvíce vyhovovaly procházky po ostrově, focení a podvečery na pláži. I když je ostrov malý, tak jsme nová místa nacházeli v podstatě každý den. Jak už jsem výše zmínil, osobně si na pláže a válení se u moře příliš nepotrpím, ale tady je hodně specifická atmosféra a užil jsem si to. Příliš jsme tedy za aktivity neutratili a ani nám to nijak nevadilo. Celý pobyt by si jistě šel užít i zcela bez toho.

P1040352

Internet je na ostrově slabý, ale použitelný. Emaily jsou relativně v pohodě, s nějakým stahováním, nebo YT ale příliš nepočítejte. Pokud nutně potřebujete internet kvůli práci, je dobré počkat do 2-3 hodin v noci, kdy jdou ostatní spát a dostanete se na nějakou rozumnou rychlost. Pro běžné lidi je to asi nepodstatná informace, ale věřím, že to pomůže těm, co i na Maledivách musí pracovat.

P1040324

Na ostrově jsou minimálně dvě restaurace, kde si můžete dát cokoliv kromě alkoholu. 🙂 Ceny jsou o zhruba 20% nižší než v ČR. Je zde i několik obchůdků, kde můžete nakoupit suvenýry, drogerii, nebo potraviny. Nenakupujte v potravinách hned u ubytování, jsou nejdražší a to dost podstatně. Vyplatí se popojít 200 metrů a hned budete mít vše o cca 1/3 levnější (ceny jsou pak podobné, jako u nás). Hlídejte si datum spotřeby, místní to neřeší a tak si snadno koupíte šampon starší než dítě, se kterým ho vybíráte.

P1040427

Co se plné penze týká, hladovět určitě nebudete. Ke snídani jsou vždy k dispozici toasty, džem, párky, fazole, vajíčka a pak nějaké věci, které jsem se bál ochutnat. 🙂 Stejně jako obědy a večeře jsou formou bufetu a vybere si myslím každý.

P1040527

K obědům a večeřím se podávaly špagety, nudle, něco na způsob rizota, salát, ovoce, ryby, vajíčka, hranolky… Vybral jsem si vždy a byl jsem většinou spokojen i s chutí. Tedy když nebyly zrovna špagety s kečupem, to moc pochválit nejde, ale naštěstí je vždy výběr hned zněkolika jídel. Bohužel „dobrého“ jídla bylo vždy méně, než špaget skečupem- ano- „ kdo pozdě chodí, sám sobě škodí“. V praxi to znamenalo, že člověk musel hlídat dobu oběda/večeře a být tam do 15 minut od otevření, protože to bylo vskutku z čeho vybírat. Ono to může působit hospodárně, ale tohle se mezi lidmi šíří a byla to i první věc, o které jsme se dozvěděli ještě na Srí Lance, kde jsem potkali holky, co z Malediv odjely. Dá se to vyřešit návštěvou některé z restaurací, ale je to zkrátka škoda a bylo by potřeba s tím něco dělat. Myslím, že většina lidí raději zaplatí o pár dolarů více, než aby museli hlídat čas jídla.

DSCN1001

Na hygienu se dbá nejenom při úklidu pokojů, ale i při vaření. Nemusíte se tedy bát letět i s malými dětmi, ostrov celkově je velmi bezpečný. Velký pozor si ale dejte na sluníčko, které má velkou sílu. Nezapomente si přibalit co nejsilnější opalovací krém a chovat se s rozumem. Velice snadno se tu spálíte.

Můj celkový dojem je velmi dobrý. V podstatě jediná negativa jsem viděl v doplňování jídel a zápachu ze sprchy. Trochu mi vadil i nepořádek na relaxační pláži u hotelu, zvlášt vzhledem k tomu, jak snadné by bylo ho uklidit. Feedback jsem do knihy recenzí rád poskytl, snad jej Mustafa vezme v potaz.

P1040843

Pozitiva naproti tomu velmi převládaly. Ubytování bylo na mnohem lepší úrovni než jsem čekal, líbila se mi „česká komunita“, úžasná atmosféra Malediv i celého ostrova Huraa. Velké plus ode mě dostává obsluha za snahu o co nejvyšší blaho všech a udržování čistoty. Na relaxační dovolenou tuto variantu mohu vřele doporučit.