Turecko

Turecko

Turecko je vstupní branou do Asie, právě zde tak lze nejsnáze poznávat střet dvou zcela odlišných kultur. Dovolenou v Turecku lze strávit poznáváním unikátních antických či islámských památek i sluněním se na nádherných sluncem oplývajících pláží, své si zde najde každý cestovatel.

<

 

Základní informace

Pro cesty do Turecka za turistickým účelem je zapotřebí platný cestovní pas.

Měna: Turecká lira ( 1TRY = 8,07 Kč kurz platný k 19.7. 2016)

Důležitá telefonní čísla:

Hasiči: 110

Záchranná služba: 112

Policie: 155

V Turecku se používají stejné elektrické zásuvky jako v České republice, není proto třeba dokupovat redukci.

Ať už cestujete k moři, do hor, za památkami nebo za zábavou, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 

 

Zájezdy do Turecka

Největší nabídku zájezdů do Turecka za ty nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

Dovolená s dětmi v Turecku

 

Pokud míříte do Turecka na dovolenou s dětmi, v zájmu co největší bezpečnosti volte převážně přímořská letoviska a naopak se vyhněte velkým městům jako Istanbul či Ankara. Nepříliš vhodné je poté kvůli strmým břehům a vysokým vlnám vyhledávané letovisko Alanya, s dětmi zamiřte spíše do letovisek jako Side, Belek či Kemer.

 
Dovolená se psem v Turecku

 

Pokud se psem cestujete vyloženě za mořem, neměli byste mít žádné větší problémy. Tamní obyvatelé se pod vlnou turismu již přizpůsobili požadavkům turistů se psím mazlíčkem, a neměli byste mít problémy sehnat ubytování či restauraci, kde budete vítáni i se psem. S problémy se naopak můžete setkat na východě země i ve větších městech typu Istanbul a Ankara, kde jsou tamní obyvatelé ke psům o poznání méně tolerantní.

 
Dovolená pro seniory v Turecku

 

Turecké pobřeží je pro klidnou dovolenou u moře velice vhodnou volbou. Turistické oblasti jsou bezpečné, s krásnými plážemi a rozšířenými lázeňskými službami. Velice doporučované jsou především oblasti Side, Belek, Kemer či obecně Turecká riviéra.

 

Noční život v Turecku

Celá půlka turecké populace je mladší 30 let, což je také jedním z důvodů, proč je Turecko jedním z nejživějších států v Evropě. Ve velkých městech jako Istanbul, Izmir či Ankara jsou stále budovány luxusní jazzové kluby stejně jako živé diskotéky a noční kluby.

V přímořských letoviscích jako Marmaris, Olu, Deniz, Kusadasi či Bodrum jsou pak přímořské promenády plné koktejlových barů a nočních klubů. Zřejmě nejvyhlášenějším klubem na tureckém pobřeží je klub Halicarnassus v Bodrumu, který pojme až 5000 návštěvníků.

 

Nákupy v Turecku

 

Především ve vnitrozemních městech stále najdete typické turecké tržnice, kde je přímo slušností snažit se usmlouvat tradiční zboží jako koberce, textil či koření za co nejlepší ceny. Trhy pak najdete i podél turistických letovisek na tureckém pobřeží, zde si však většinou tak dobře neusmlouváte cenu a především zde pořídíte pouze falešné značkové oblečení a předražené turistické cetky.

Otevírací doba v obchodech se v Turecku pohybuje většinou od 9 do 19 hodin, v menších obchodech je pak třeba počítat také s cca 2 hodinovou siestou po poledni v době největšího horka. O nedělích má drtivá většina obchodů zavřeno.

 

Ceny v Turecku

 

Za hlavní chod v turecké restauraci zaplatíte kolem 120 Kč, ceny jsou tedy podobné jako u nás. Naopak výrazně dražší je alkohol, třetinka piva vás v restauraci vyjde na cca 70 Kč. Ceny potravin v supermarketech jsou poté obvykle na stejné úrovni jako u nás, mírně levnější je pouze tropické ovoce.

 

Ubytování v Turecku

 

Ve velkých městech typu Istanbul či Ankara je k dispozici poměrně široká nabídka ubytování všech kategorií. Pokud se spokojíte se skromně vybaveným pokojem, dostanete se i na ceny kolem 300 Kč za noc, slušně vybavený pokoj pro dva pak pořídíte za cca 600 Kč na noc.

Na pobřeží je ubytování tradičně o trochu dražší, ale zase lépe zařízené. Nejvíce hotelů a apartmánových domů se nachází ve městě Antalya, kde lze pořídit malé studio i za 500 Kč na noc, ostatní letoviska jsou pak většinou o krapet dražší. Pro co nejlepší srovnání ubytování se vyplatí prozkoumat nabídku na booking.com.

Alternativou za klasický booking je pak služba Airbnb, se kterou lze pořídit ubytování přímo od soukromníků. Díky tomu pak můžete lépe poznat tamní obyvatele i výrazně ušetřit na ubytování. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

Kam na výlety po Turecku?

 

Istanbul

Istanbul je zřejmě nejznámější a historicky nejvýznamnější turecké město. V tehdejší byzantské metropoli dnes najdeme především monumentální osmanské památky. Těmi nejproslavenějšími jsou poté mešity Hagia Sofia a Modrá mešita. Krom toho se však v Istanbulu nacházejí i pompézní paláce Topkapi a Dolmabahce, skvělý výhled na město si poté můžete dopřát z Galatské věže.

 

By: Antti T. Nissinen

 

 

Ankara

Na rozdíl od Istanbulu je Ankara spíše moderní město, které bylo pro svou strategickou polohu v srdci Turecka určeno hlavním městem celé země. Ankara je významné univrtzitní město, nachází se zde proto mnoho vzdělávacích institucí a muzeí. Za typické must see památky lze pak zařadit Ataturkovo mausoleum, mešitu či středověký hrad.

 

Side

Dnes je Side převážně letovisko obklopené množstvím oblázkových pláží. Za vlády Alexandra Velikého však bylo město velevýznamným přístavem, a z této doby se proto dochovalo množství historických památek. V historické části města se nachází poměrně zachovalý amfiteátr a několik téměř rozpadlých chrámů, lázní i běžných domů.

 

Bodrum

Podobně jako Side, i Bodrum je dnes vyhledávané letovisko, které se však může pyšnit bohatou historií. Právě zde totiž stávalo slavné Mauzoleum v Halikarnassu, jeden z původních divů světa. Přestože z mauzolea dnes můžete vidět jen model, stále lze navštívit například středověký hrad Sv. Petra, jenž střeží vstup do přístavu.

 

Efesos

Efesos je jedna z nejlépe zachovalých antických metropolí na světě. Také zde se nacházel jeden z divů světa, Chrám Artemis v Efesu, jehož věrnou repliku zde lze shlédnout i dnes. Krom toho lze ve městě vidět množství velice dobře zachovalých budov včetně divadla, Hadrianova chrámu či knihovny Celsus.

 

Aspendos

Nedaleko města Antalya se nachází antické divadlo Aspendos. Jedná se o jedno z největších zachovalých římských divadel na světě.

 

Pergamon

Pergamuon je bývalá antická osada nacházející se na kopci s úchvatným výhledem po okolí. Jak již jméno osady naznačuje, nacházela se tady jedna z největších knihoven antického světa. Dnes je zde stále k vidění poměrně zachovalý chrám a půdorysy několika budov.

 

Pohoří Cappadocia

Pokud vás unaví vyhřáté pláže a města, můžete si udělat výlet do oblasti Cappadocia. Oblast byla po miliony let tvarována erozí a vulkanickou činností, díky čemuž zdejší skály vypadají jako z pohádky. V četných jeskyních se zde v minulosti schovávali obyvatelé před ničivými nájezdy Peršanů a později Osmanů, lze zde proto zhlédnout mnoho jeskyních tunelů a budov vytesaných do skal.

 

Pamukkale

Pamukkale je jedním z nejúchvatnějších přírodních divů Turecka. Jedná se o sérii jasně bílých kamenných terasovitých kaskád, po nichž stéká potok vytvářející na kaskádách jezírka. V blízkosti kaskád se také nacházejí ruiny římského města Hierapolis.

 

By: Esther Lee

 

 

Tipy na jednodenní výlety po Turecku

1.Den – Istanbul

 

Díky dobrému leteckému spojení si lze z prakticky každého většího přímořského letoviska za pár stovek udělat výlet do Istanbulu. Abyste stihli projít všechny hlavní památky, musíte však vyrazit brzo ráno. Za dopoledne si stihnete projít blízko sebe se nacházející Hagia Sofia a Modrou mešitu. Po obědě pak zamiřte ke středověké části města a navštivte Galatskou věž, ze které se poté přesuňte k paláci Dolmabahce. Po prohlídce paláce vám zbude čas akorát tak na procházku přes náměstí Taksim a posezení v jedné z tradičních istanbulských kaváren.

 

2.Den – Antalya a Side

 

Za jeden den lze bez většího spěchu objet všechny hlavní zajímavosti kolem turisty vyhledávaného města Antalya. Začít můžete v samotné jihoturecké metropoli, za dopoledne si v klidu stihnete projít historické centrum s opevněním, římské brány a radnici. Po obědě pak zamiřte k divadlu Aspendos, kde stojí za to se tak na 1,5 hodiny zdržet. Pak již pokračujte do dalšího letoviska Side. Za zbytek odpoledne si stihnete projít antické centrum s amfiteátrem a rozvalinami chrámů. Na večer vám pak zbude i čas na koupání na zdejších vyhlášených plážích.

 

3.Den – Výlet po původních divech světa v Efesu a Bodrumu

 

Další výlet po přímořských městech raději začněte v Efesu, protože jeho prohlídka vám zřejmě bude trvat déle. Historická část Efesu je vlastně takové město samo o sobě a svou rozlohou připomíná italské Pompeje, kompletní prohlídka města tak zabere několik hodin. Po prohlídce Efesu poté popojeďte k nedalekému Bodrumu. Zde si můžete připomenout původní velikost města u kopie Mauzolea, ve zbytku odpoledne pak hlavně ještě nesmíte vynechat středověký hrad sv. Petra a přístav.

 

4.Den – Pergamon a Izmir

 

Do třetice výlet po památkách jihozápadního pobřeží začněte v historickém městě Pergamon. Zde nesmíte vynechat především Dionýsův chrám, zrestaurovaný Trajánův chrám a Pergamskou knihovnu. Zajímavý je však i zbytek městě včetně antické Agory. Počítejte s tím, že pokud dopoledne dojedete k Pergamonu, skončíte zde zhruba kolem 15:00. Poté již směřujte do západní metropole Izmiru. Zde stojí za zhlédnutí historický výtah Karatas a náměstí Konak, jinak je město zajímavé spíše pro přívržence moderní architektury a bujarého nočního života.

 

5.Den – Cappadocia

 

Zajímavý jednodenní výlet z pobřeží či Ankary lze podniknout do vnitrozemní oblasti Cappadocia. I s cestou si lze za jeden den pohodlně projít skalnatou oblast včetně městečka Peri Bacalari s unikátními skalami ve tvaru cylindrů a množstvím skalních kostelíků a domů. Odpoledne pak ještě stihnete projít si do skal vytesané kostely Tokali či Karanlik nacházející se na jihu parku.

 

By: Moyan Brenn

 

 

6.Den – Pamukkale

 

Od Egejské i Turecké riviéry lze podniknout pěkný výlet k přírodnímu parku Pamukkale nacházejícího se ve vnitrozemí u města Denizli. Zde se můžete přímo projít po terasách pokrytých vápencovou usazeninou travertinem, vzhledem k co nejlepšímu zachování památky se lze po kaskádách procházet pouze na boso. Po brouzdání v j ezírcích a prohlídce stalaktitů pak můžete zamířit na vrch kopce k městu Hierapolis. Zde stojí za zhlédnutí antická nekropolis, Domitianova brána, divadlo, lázně či Apollonův chrám.

 

Pláže v Turecku

 

Turecké pobřeží je lemováno především skalnatými plážemi, místy však i zde naleznete pláže písečné. Nejoblíbenější písečné pláže naleznete v letoviscích Patara či Oludeniz, velice oblíbená je také pláž Iztuzu, kde se vyskytují karety obecné. Nedaleko krápníkových jeskyní Damlatas se poté nachází nádherná písečná Kleopatřina pláž.

Množství krásných pláží pak naleznete v okolí města Antalya, přímo ve městě se nachází pěkná, ale často plná pláž Konyaalti. V blízkém okolí se pak nacházejí také písečná pláž Lara, pod pohořím Taurus nacházející se Kemer či pláž Olimpos.

 

Počasí v Turecku

Počasí v zimě

Počasí v prosinci na Turecké riviéře je poměrně teplé s teplotami mezi 7 a 16°C. Teplota moře v prosinci se pohybuje kolem 19°C, se štěstím na slunné počasí se tak lze i vykoupat v moři.

V lednu je počasí v Turecku o trochu chladnější, teplota vzduchu se v průměru pohybuje kolem 11°C. Teplota moře se stále pohybuje kolem 19°C, počasí je sice chladnější, ale otužilí plavci se mohou i vykoupat v moři.

Počasí v únoru v Turecku je stále trochu chladnější a deštivé. Teploty vzduchu se pohybují mezi 6 a 15°C, a počasí proto stále není zcela optimální pro koupání v moři.

 

Počasí na jaře

Počasí v březnu v Turecku je již méně deštivé a o trochu teplejší, teploty vzduchu se pohybují mezi 8 a 17°C. Teplota moře se však pohybuje kolem 17°C, takže koupání je stále možné spíše pro otužilce.

V dubnu se již teploty vzduchu v Turecku pohybují mezi 10 a 21°C, spolu s mořem vyhřátým na 18°C se tak lze již i vykoupat v moři.

Počasí v květnu v Turecku je mnohem slunnější a teplejší než v dubnu. Teploty vzduchu se pohybují mezi 14 a 26°C, spolu s teplotou moře 21°C je tak již počasí optimální pro koupání v moři.

 

Počasí v létě

Počasí v červnu v Turecku je již velice teplé. Teploty vzduchu často atakují hranici 30°C, teplota moře pak dosahuje 24°C, což umožňuje naprosto ideální podmínky pro koupání.

Počasí v červenci a srpnu v Turecku je velice horké s teplotami mezi 21 a 34°C. Teplota moře dosahuje příjemných 29°C, počítat však musíte taktéž s vysokým množstvím turistů v celé zemi.

 

Počasí na podzim

Počasí v září v Turecku je stále velice teplé a slunné, denní teploty vzduchu se pohybují mezi 18 a 31°C. Moře zůstává vyhřáté na 27°C, díky čemuž je Turecko ideální místo pro dovolenou i po hlavní sezoně

V říjnu začíná v Turecku deštivé období trvající až do dubna. Teploty se však stále pohybují mezi 16 a 26°C, a s trochou štěstí na slunné počasí se tak stále lze smočit v moři.

Počasí v listopadu je podobně deštivé jako v říjnu, teploty však klesají v průměru na 15°C. Moře však zůstává vyhřáté na 21°C, a i v listopadu se tak najde několik dní vhodných ke koupání v moři.

 

Aktuální počasí v Turecku naleznete zde.

Předpověď počasí v Turecku na dalších 10 dní naleznete zde.

 

Doprava po Turecku

 

Ve větších městech v Turecku jsou oblíbené tramvaje a metra, která jsou velice vhodná pro rychlou přepravu v jinak zácpami sužovaných městech. Mezi městy lze pak velice levně cestovat autobusovými linkami či vlakem. Kvalita vlaků je přitom zhruba na stejné úrovni jako v Česku, nemusíte se tak obávat nepříjemného cestování.

Pro cesty mezi městy lze však také využívat velice levnou vnitrostátní leteckou přepravu. Aerolinka Pegasus Airlines spojuje prakticky všechna velká města, jednosměrné letenky přitom pořídíte s předstihem i za 300 Kč.

Vzhledem k nízkým cenám benzínu je zrovna tak velice praktické vypůjčit si automobil a cestovat na vlastní pěst. Půjčení malého vozu vyjde většinou do 30 € na den, pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

Levné letenky do Turecka

 

Za velice slušnou cenu se lze do Turecka dostat přímo z Prahy aerolinkou Pegasus Airlines. S ní se lze totiž dostat do Istanbulu za ceny kolem 2700 Kč, z Istanbulu lze poté za pár stovek se stejnou aerolinkou pokračovat do přímořských letovisek.

Velice levně se lze do Turecka dostat taktéž skrze cestovní kanceláře. S trochou štěstí lze potom sehnat pobyt na last minute i s letenkou výrazně levněji než při cestě na vlastní pěst.

Pro sledování levných letenek do Turecka  můžete použít náš vyhledávač.

 

Letoviska a další turisticky zajímavé oblasti

Alanya

Alanya je veliké město nacházející se na poloostrově omývaném Středozemním mořem. Ve městě se nachází historické opevnění, okolí Alanya je pak hustě poseto přímořskými resorty.

 

Alara

Alara je menší letovisko nacházející se mezi městy Alanya a Antalya. Podél letoviska se táhne dlouhá písečná pláž, která je díky nízkému počtu barů a diskoték vyhledávána především rodiny s dětmi.

 

Ankara

Hlavní město Turecka leží přímo ve středu rozlehlého státu. Od pádu Římské říše postrádalo město na významu, budovat se zde začalo až ve 20. století. Mezi nejvyhledávanější atrakce tak patří Ankarská mešita, Ataturkovo mauzoleum a historická pevnost ze 16. století.

 

Antalya

Antalya je turistické centrum celého Turecka. Samotné město se může pyšnit archeologickými nálezy z řecké nadvlády, okolí Antalya je pak vyhlášené přímořskými resorty.

 

Avsallar

Avsallar je romantické letoviska nedaleko Alanya. Nachází se zde písečné a oblázkové pláže s trochu horším vstupem do vody.

 

Beldibi

Beldibi je malá vesnička nedaleko Antalya, která oproti okolním letoviskům vyniká klidem a tichým prostředím.

 

Belek

Belek je jedním z nejvyhledávanějších letovisek Turecké riviéry. Okolí letoviska je plné golfových hřišť a pláží, a tak je tato oblast oblíbená především příznivci letních sportů.

 

Bitez

Bitez je letovisko na pobřeží Egejského moře nedaleko města Bodrum. Nacházejí se zde písečné a oblázkové pláže oblíbené především mezi rodinami s dětmi.

 

Bodrum

Bodrum je jedno z nejvyhledávanějších letovisek Egejské riviéry. Město nacházející se v zátoce je oblíbené pro historické centrum se zachovalým středověkým hradem a samozřejmě také pro dobře vybavené pláže.

 

Bogazkent

Bogazkent je letovisko nedaleko města Belek. Letovisko nacházející se na úpatí Taurusu je vyhlášené především nádhernými písečnými plážemi s pěkným výhledem na hory.

 

Calis

Calis je malé středisko spadající pod větší obec Fethiye v Egejské riviéře. V Calis se nachází dlouhá písečná pláž s velice čistou vodou.

 

Camyuva

Camyuva je malé městečko nedaleko Kemer s oblázkovou pláží nacházející se přímo u městské zástavby.

 

Cesme

Cesme je přístavní město na západním pobřeží Turecka. Jméno města v překladu znamená kašna, což odkazuje na množství osmanských kašen rozmístěných po městě.

 

Colakli

Colakli je malé letovisko nedaleko známějšího města Side. V Colakli se nachází malebné historické centrum, tamní pláž je pak velice oblíbená mezi příznivci vodních sportů.

 

Egejská riviéra

Egejská riviéra je dovolenková oblast na jihozápadě Turecka při pobřeží Egejského moře. Nacházejí se zde jak oblázkové, tak písečné pláže.

 

Goynuk

Goynuk je malebná vesnička v jihozápadním Turecko nedaleko města Antalya. V blízkém okolí letoviska se nachází přírodní park s nádhernými a prázdnými oblázkovými plážemi.

 

Icmeler

Icmeler je letovisko střetávající se na hranicích vod Středozemního a Egejského moře. Tamní písečné pláže jsou sice často plné, ale za to vždy perfektně čisté, čímž si několik tamních pláží vysloužilo Modrou vlajku.

 

Incekum

Alanyaská pláž Incekum je považována za vůbec jednu z nejkrásnějších pláží v jižním Turecku. Incekum je pláž pokryta velice jemným zlatavým pískem, v okolí pláže se pak nachází nespočet luxusních hotelů a restaurací.

 

Istanbul

Istanbul je na památky asi nejbohatší turecké město. Za prohlídku v tomto rušném městě jednoznačně stojí mešity Hagia Sofia a Modrá mešita, paláce Topkapi a Dolmabahce, nebo třeba středověká Galatská věž.

 

Izmir

Čtyřmilionové město Izmir známé také jako Smyma je jedním z vůbec nejstarších měst egejského pobřeží. Nachází se zde antická Agora z dob Alexandra Velikého, nad centrem tyčící se hrad Kadifekale a vynechat nesmíte ani rušné tržiště Kemeralti.

 

Karaburun

Karaburun je spíše klidnější letovisko s borovými lesy nedaleko Alanya. Nachází se zde pěkná písečná pláž s tmavým pískem často označovaná jako Zlatá pláž.

 

Kargicak

Kargicak je malé letovisko na Turecké riviéře. Nachází se zde slušná pláž s velice pozvolným vstupem do moře vhodná pro děti a neplavce.

 

Kemer

Kemer je velice oblíbené letovisko nedaleko pohoří Taurus na Turecké riviéře. Leží zde několik luxusních hotelů a podniků, díky čemuž je toto letovisko vyhledáváno náročnější klientelou.

 

Kestel

Kestel je typické ospalé letovisko Turecké riviéry. Nachází se zde solidní pláž s lehátky a půjčovnami vybavení pro vodní sporty.

 

Kleopatra

Kleopatra či také Damlatas je písečná pláž v Alanya, často označovaná jako vůbec nejkrásnější pláž jižního pobřeží Turecka. Nedaleko pláže se nacházejí zajímavé jeskyně Damlatas.

 

Konakli

Konakli je klidné a moderní letovisko nedaleko města Alanya. U břehů města se táhne 10 kilometrů dlouhá písečno oblázková pláž.

 

Konyaalti

Koyaalti je oblast s množstvím písečných a oblázkových pláží s tou nejčistší vodou. Neduhem této oblasti je však to, že voda je poměrně studená.

 

Kusadasi

Kusadasi je středně velké letovisko na březích Egejského moře. Ve městě se nachází populární Palma Beach, na kterou je jako na jednu z mála udržovaných městských pláží vstup zdarma.

 

Lara

Lara je písečná pláž omývaná tyrkysovými vodami Středozemního moře. Pláž se nachází v těsné blízkosti města Antalya.

 

Manavgat

Manavgat je malebné letovisko nedaleko města Side. Pláže v Manavgat jsou písečné a moře je zde nebývalé čisté. Resort obklopený borovými lesy se nachází v těsné blízkosti pohoří Taurus, je tedy možné zde pořádat i výlety do hor.

 

Marmaris

Marmaris je oblíbené letovisko v jižní části Turecka. Život ve městě je soustředěn především kolem zdejší nádherné písečné pláže.

 

Okurcalar

Okurcalar je menší letovisko vzdálené asi 30 km od města Alanya. Nachází se zde průměrná oblázková pláž, většina klientů však tráví včas v bazénech luxusních okolních hotelů.

 

Side

Side je velice oblíbené letovisko nedaleko Antalya. Letovisko se rozkládá na poloostrově a z každé jeho strany se nachází oblázková pláž.

 

Turecká riviéra

Turecká riviéra je oblast rozkládající se kolem měst Alanya a Antalya lemující jižní pobřeží Turecka. Na Turecké riviéře se nachází mnoho kvalitních oblázkových i písečných pláží, oblast je také bohatá na historické památky.

 

Turkler

Turler je menší letovisko nedaleko města Alanya. Městská pláž se nachází jen několik desítek metrů od hotelů a je vhodná především pro děti a neplavce.

 

Yaniklar

Yaniklar je letovisko nacházející se nedaleko letiště v Dalamanu. Oblast letoviska je typická panensky nedotčenou přírodou, ale také bujarým nočním životem v samotném městě.

 

Jazyk a základní fráze

 

Úředním jazykem v Turecku je turečtina, ze které je vhodné znát alespoň pár základních frází. Vyjma hlavních přímořských letovisek totiž můžete mít často problémy s tím domluvit se anglicky.

Pár základních frází:

Dobrý den – iyi günler [iji gunlaž]

Ahoj – Merhaba [merhába]

Nashledanou –  Hoşçakal [hoščakal]

Ano – Evet [évet]

Ne – Hayır [hajiř]

Děkuji – Teşekkürler [tešekurlaž]

Není zač – Buyrun[bujrun]

Prosím –  Lütfen [lutfen]

Promiňte – Pardon [pardon]

Dnes – Bugün [bugun]

Zítra – Yarın [jaryn]

Nerozumím – Ben anlamıyorum [ben anlamijorum]

Mluvíte anglicky? – İngilizce konuşabilir misiniz ? [ingližč konušabilir misiniz]

Kolik tohle stojí? – Ne kadar? [ne kadár]

 

Mapa Turecka