Egypt

Egypt

Egypt je destinace spojující unikátní starověká města se skvělým koupáním i plno možnostmi k potápění. V okolí Nilu se nacházejí světoznámé starověké chrámy a další stavby, které jsou jen pár hodin jízdy autem od vyhlášených letovisek podél pobřeží Rudého moře.

<

Základní informace

Pro vstup do Egypta je zapotřebí cestovní pas s dobou platnosti alespoň 6 měsíců po skončení pobytu. Pokud občan České republiky cestuje do resortů v Sharm El Sheikh, Nuwejba, Dahab či Taba po maximální dobu pobytu 14 dní, vystačí si s cestovním pasem. Pokud však toužíte navštívit i další města a především historické památky v Luxoru či Káhiře, je třeba si na egyptských letištích zaplatit turistické vízum, které se vlepí do cestovního pasu.

Měna: Egyptská libra (1EGP = 2,76 Kč kurz platný k 27.7. 2016)

Důležitá telefonní čísla:

Policie: 122

Záchranná služba: 123

Policie (pro turisty): 126

Hasiči: 180

V Egyptě se v drtivé většině případů setkáte se stejnými elektrickými zásuvkami jako v České republice, není tedy třeba před cestou dokupovat adaptér.

Ať už cestujete k moři nebo za památkami, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 

 

Zájezdy do Egypta

Největší nabídku zájezdů do Egypta za ty nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz

 

Dovolená s dětmi v Egyptě

Názory na dovolenou s dětmi jsou u většiny cestovatelů jasně polarizované. Pravdou je, že letoviska u Rudého moře jsou moderní a čistá, na druhou stranu ne každému dítěti se podaří rychle aklimatizovat ve vysokých vedrech. Celkově se tak Egypt doporučuje spíše odrostlejším dětem, pokud plánujete cestu s dětmi do 3 let, snažte se alespoň vyhnout letní sezoně, kdy teploty v Egyptě dosahují maxim.

 
Do Egypta se psem

Mnoho psích těžko snáší vysoká horka, která jsou pro Egypt typická. I díky stále zakořeněným předsudkům původních obyvatel vůči psům se tak většinou doporučuje nechat svého čtyřnohého přítele doma, nebo alespoň do Egypta cestovat v zimě.

 
Egypt jako destinace pro klidnou dovolenou pro seniory

Mezi klientelou 55+ je Egypt poměrně atraktivní destinací. Po pár hodinách letu se totiž dostanete do úplně odlišného světa plného starověkých památek, které nikde jinde na světě nenajdete. Letoviska na pobřeží Rudého moře potom nabízejí i ospalé válení se na pláži či šnorchlování. Vždy si s sebou však přibalte léky na zažívání, tamní kuchyně totiž turistům může způsobit střevní potíže.

 

Noční život v Egyptě

Tradiční egyptský noční život se většinou odehrává v kavárnách, kde si lidé všech věkových kategorií dlouho do rána vychutnávají čaj nebo kávu společně s vodní dýmkou. Původní kavárny naleznete převážně v Káhiře, Luxoru a dalších nilských městech.

Přímo v Káhiře pak naleznete i řadu typicky evropských nočních klubů, barů a diskoték, většinou v nich však potkáte turisty. Na pobřeží Rudého moře v centrech jako Hurghada, Safaga či Sharm El Sheikh pak opět naleznete řadu evropsky vypadajících podniků, do kterých v drtivé většině chodí turisté.

 

Nákupy v Egyptě

 

Egypt je vyhlášený rozsáhlými tržištěm s vyhlášenými řemeslnými produkty jako keramikou, textilem, kůží, šperky či třeba kořením. Za nákupy je však třeba vyjet z turistických letovisek do větších měst, ideálně do Káhiry nebo Luxoru. Právě zde si totiž můžete vyzkoušet také pro severní Afriku a orient typické smlouvání.

Otevírací doba v egyptských obchodech se standardně pohybuje od 9 do 20 hodin, v neděli má drtivá většina obchodů zavřeno.

 

Ceny v Egyptě

 

Cena za hlavní chod v restauraci se v Egyptě mimo největší turistické atrakce pohybuje kolem 110 Kč, tedy zhruba na stejné úrovni jako v Česku. Obecně je však v restauracích i supermarketech dražší alkohol, půllitr piva vás tak vyjde na cca 40 Kč. Naopak velice levné je egyptské ovoce jako citrusy či banány. Za 1 kg pomerančů v supermarketech zaplatíte kolem 10 Kč.

 

Ubytování v Egyptě

 

Nabídka ubytování v Egyptě je neuvěřitelně široká, skromnější cestovatelé seženou nejlevnější pokoje i za 200 Kč na noc, západoevropský standard potom pořídíte zhruba za 800 Kč na noc. Pro co nejlepší srovnání ubytování se vyplatí prozkoumat nabídku na booking.com.

Alternativou za klasický booking je služba Airbnb, přes kterou lze pořídit ubytování přímo od soukromníků. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

Kam na výlety v Egyptě?

 

Luxor

Starověké město Luxor je jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť na světě. Ve městě rozkládajícím se na březích Nilu můžete obdivovat zachovalý chrám Karnak či chrám Hatšepsut. Hned za humny města se pak rozkládá slavné Údolí králů, v němž byla nalezena slavná Tutanchamonova hrobka.

 

By: Edgardo W. Olivera

 

 

Káhira

Káhira je hlavní město Egypta a s 12 miliony obyvatel taktéž nejlidnatější město Afriky. Ve městě stojí za to vidět středověkou citadelu a univerzitu al – Azhar, pokud potom stojíte i o nádech Afriky, navštivte islámskou část města s mešitou a bazar Chán al Chalílí. Další must see atrakcí v Káhiře je Egyptské muzeum, ve kterém najdete ty nejvzácnější egyptské vykopávky včetně pokladu krále Tutanchamona.

 

Pyramidy v Gíze

Nejmonumentálnějším důkazem dávné velikosti starověkého Egyptu je jediný dochovaný div světa – Pyramidy v Gíze. Prastaré hrobky mocných faraonů chráněné Sfingou byly, jsou a také ještě dlouho budou největším egyptským lákadlem a určitě stojí za to si kvůli tomuto skvostu udělat zajížďku.

 

Asuán

Nedaleko od Luxoru proti proudu Nilu se nachází starověké město a významný lom Asuán. Ten je jakousi oázou klidu v okolní nehostinné poušti. Vydat se odsud můžete na výlety do pouštního kostela sv. Simeona, prozkoumávat okolní malebné vesničky či jen odpočívat a vychutnávat si tradiční čaje z jedné z mnoha kaváren.

 

Abu Simbel

Abu Simbel je monumentální chrám postavěný z vůle Ramsese II. Chrám je významný svými kolosálními rozměry, hned u vchodu vás přivítá megalomanské sousoší vytesané do skály, uvnitř poté můžete obdivovat nádherné malby a hieroglyfy.

 

Bílá poušť

To, že Egypt nejsou jen starověké chrámy a paláce dokazuje unikátní přírodní úkaz nesoucí název Bílá poušť. Jedná se o bílé vápencové útvary v poušti připomínající tvarem i barvou tající ledovce.

 

Oáza Siwa

Siwa je pouštní město obklopené oázami, kolem kterých rostou palmy a ovocné stromy. Město samotné se rozkládá kolem skalní citadely, která dominuje městskému panoramatu. V okolí citadely poté najdete i několik původních starověkých staveb postavených z pískovce.

 

By: Stéphane Gallay

 

 

Klášter sv. Kateřiny

Klášter sv. Kateřiny je jedním z nejstarších křesťanských klášterů na světě. Budova byla vystavena přímo pod horou Sinai, na které podle legend Mojžíš obdržel desatero. Po prohlídce kláštera si proto většina turistů neodpustí ani výstup na Sinai.

 

Osirisův chrám v Abydos

Abydos je malé městečko, které je vlastně významné pouze zachovalým chrámem. Ten je však díky sloupům a zdem zdobenými nádhernými malbami a hieroglyfy často srovnáván s chrámy v Luxoru.

 

Tipy na jednodenní výlety po Egyptě

1.Den – Starověký Luxor

 

Starověké město Luxor by si jistě zasloužilo vícedenní prohlídku, i za jediný den však stihnete prohlídku těch nejznámějších památek. Prohlídku města začněte na pravém břehu Nilu v chrámu Karnak, po jehož prohlídce pokračujte k chrámu Luxor a přilehlému muzeu Luxoru. S trochou spěchu zmíněné atrakce stihnete za dopoledne a po obědě se tak můžete přesunout na levý břeh k chrámu Hatšepsut. Po cca 1,5 hodinové prohlídce pokračujte severně k Údolí králů, kde strávíte zbytek dne.

 

2.Den – Káhira

 

Za dopoledne stihnete v Káhiře projít slavný trh Chán al Chalílí a okolní islámskou čtvrť s mešitou a městskou citadelou. Poté již směřujte západně kolem Prezidentského domu k Egyptskému muzeu, kde strávíte další 2 až 3 hodiny. Po prohlídce muzea můžete pokračovat přes Nil ke Káhirské věži, ze které je nádherný výhled na město. Zbytek odpoledne pak můžete strávit v nedalekém muzeu Muhammad Khalil.

 

3.Den – Pyramidy v Gíze

 

Gíza se sice nachází přímo u Káhiry, jen stěží však stihnete prohlídku obou míst v jednom dni. Po vstupu do areálu se objevíte u Velké Chufuvovy pyramidy. Od ní pokračujte kolem hrobek ze Staré říše k Chefrenově pyramidě a po obědě také k nedaleké Menkaureově pyramidě. Od ní lze uzavřít okruh cestou přes Chefrenův chrám ke Sfinze.

 

foto: wikimedia

 

 

4.Den – Klášter sv. Kateřiny a výstup na horu Sinai

 

Výlet po největších zajímavostech Sinaiského poloostrova začněte na parkovišti u kláštera sv. Kateřiny. Odtud vede cca 2,5 hodiny dlouhá trasa přes skalnaté schodiště na vrchol hory Sinai. Výšlap na Sinai naplánujte na ráno až dopoledne tak, abyste se vyhnuli největším vedrům. Po výstupu na vrchol vás čeká ještě cca 2 hodinová cesta dolů, pokud navíc nebudete moci, můžete během cesty nahoru či dolů využít služby tamních velbloudářů a pronajmout si velblouda. Po náročné na cestě na vrchol Sinaie si odpočiňte v klášteru sv. Kateřiny, kromě vysokých hradeb klášteru je zajímavá také expozice ikon, písemností a dalších náboženských artefaktů.

 

5.Den – Oázy Siwa

 

Pokud to časový rozvrh a rozpočet dovolí, vydejte se alespoň na jeden den po zajímavostech západního pouštního Egypta. Největší koncentraci památek poté naleznete v oáze Siwa. Prohlídku oblasti začněte u archeologických nalezišť kolem El Zeitun, Ain Abu Churug a Ain Quraycha. Odtud pokračujte západně ke Kleopatřiným lázním a hoře Dakrur obehnané původní zástavbou. Po obědě poté pokračujte k pevnosti Shali a archeologickému nalezišti Fatnas. V podvečer poté vyjeďte kousek za město do oblasti Velké písečné moře, odkud můžete sledovat nádherný západ slunce.

 

6.Den – Asuán a Abu Simbel

 

Výlet po zajímavostech jižního Egypta začněte v městě Asuán. Zde za dopoledne stihnete projít Núbijské muzeum a chrám Philae. Po obědě pak ještě navštivte chrám Kom Ombo a poté se již přesuňte jižně k Abu Simbel. Zde ve zbytku dne prozkoumejte starověký chrám Ramsese II. chráněný čtyřmi strážci vytesanými do skály, ve které se chrám nachází.

 

Pláže v Egyptě

 

Severní pobřeží Egypta je typické dlouhými písečnými plážemi ideálními pro ospalé lenošení u moře. Nejznámějším centrem turistického ruchu je Alexandrie a pláž Montazah. Zhruba 250 km západně od Alexandrie se pak nachází vyhlášené letovisko Marsa Matruh.

Pobřeží Rudého moře je oproti Středozemnímu moři bohaté na podmořský život, krásné korálové útesy tak lákají potápěče z celého světa. Nejvyhledávanější letoviska na východním pobřeží jsou potom Hurghada, Safaga či Sharm El Sheikh.

 

Počasí v Egyptě

 

Počasí v zimě

Počasí v prosinci v Egyptě je velice příjemné, teploty pravidelně přesahují hranici 20°C a díky moři vyhřátém na 24°C se lze bez problémů smočit v moři.

Počasí v lednu je o trochu chladnější, teplota vzduchu se pohybují mezi 11 a 20 °C. Teplota moře v lednu pak klesá na 22°C, což je ale stále pro občasné koupání v moři ideální.

V únoru je počasí v Egyptě stejně teplé jako v lednu, teplota moře se však oproti lednu pohybuje kolem 20 až 21°C.

 

Počasí na jaře

Počasí v březnu je již poměrně teplé s denními teplotami mezi 15 a 25°C. Teplota vody mírně roste na 22°C, není tak problém s koupáním v moři.

V dubnu je pak již počasí v Egyptě pro koupání v moři naprosto ideální. Teplota se pohybují mezi 20 a 29°C, přičemž teplota vody se pohybuje kolem příjemných 24°C.

Počasí v květnu je opět teplejší a slunnější, teploty prakticky každodenně dosahují hranice 30 °C a moře dosahuje skvělých 25°C.

 

Počasí v létě

V červnu teploty vzduchu v Egyptě již příliš nerostou a pohybují se mezi 24 a 35°C. Otepluje se však moře, teplota vody v červnu v Egyptě dosahuje příjemných 26°C.

Počasí v červenci a srpnu v Egyptě je již typické koncem růstu teplot, které se tak stále pohybují kolem 25 až 35°C. Přes hlavní sezonu však dosahuje teplotního maxima moře, jehož teplota se pohybuje v průměru kolem 28°C.

 

Počasí na podzim

Počasí v září v Egyptě zůstává velice teplé, teploty vzduchu se přes den pohybují mezi 24 a 33°C. Moře pak zůstává vyhřáté na skvělých 27°C, takže pro letní lenošení u vody je září ideální.

Počasí v říjnu je již chladnější, ale s teplotami mezi 21 a 29°C stále ideální pro koupání v moři. Teplota vody se totiž stále pohybuje kolem 26°C.

Ani v listopadu se nemusíte bát studeného moře, teplota vody totiž dosahuje 25°C. Spolu s denními teplotami mezi 16 a 26°C je tak i listopad v Egyptě vhodná pro koupání.

 

Aktuální počasí v Egyptě naleznete zde.

Předpověď počasí v Egyptě na dalších 10 dní naleznete zde.

 

Doprava po Egyptě

 

Nejlevnější a nejrozšířenější formou dopravy po Egyptě je doprava autobusová. Hustá autobusová spojení krom velkých měst naleznete především podél Nilu a pobřeží Rudého moře. Pro cesty mezi přímořskými letovisky a památkami na Nilu je poté možné připlatit si za klimatizované mikrobusy.

Alternativou za autobusy jsou poté vlaky. Velice vytěžovaný koridor se totiž táhne podél celého Nilu, noční lůžkové spoje jsou tak ideálním způsobem jak se pohodlně dostat z Káhiry do Luxoru či Asuánu. Vagony v Egyptě jsou většinou rozděleny na tři třídy, přičemž turistům se doporučuje připlatit si za první či druhou třídu.

Pokud se nechcete spoléhat na veřejnou dopravu, lze si samozřejmě i zapůjčit vůz z půjčovny. Jedná se o ideální variantu pro přejezdy mezi letovisky a památkami na Nilu, ve větších městech je však doprava natolik chaotická, že se vyplatí nechávat auta na kraji města a dále cestovat veřejnou dopravou. Pro nejlepší ceny autopůjčoven prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

Levné letenky do Egypta

 

Pro cestovatele na vlastní pěst není Egypt tou úplně nejlépe dosažitelnou destinací z Prahy. Přímé lety z Prahy do Hurghady obsluhuje Air Cairo, ceny však většinou začínají na 7000 Kč. O něco levněji vyjde cesta s Aegean Airlines z Berlína s jedním přestupem v Athénách, kdy lze cenu letů stlačit pod 5000 Kč. Velice zajímavou alternativou za lety na vlastní pěst je však nákup zájezdu od cestovní kanceláře, ty totiž dokážou převážně na last minute vykouzlit ceny výhodnější než při cestě samostatně.

Pro sledování levných letenek do Egypta  můžete použít náš vyhledávač.

 

Letoviska a další zajímavé destinace v Egyptě

Abu Simbel

Abu Simbel je archeologické naleziště v jižním Egyptě na území historické Núbie. Nachází se zde monumentální chrám Ramsese II. vytesaný do skály.

 

Alexandrie

Alexandrie je město na březích Středozemního moře s historicky velevýznamným přístavem. Velká část starověké Alexandrie byla během válek zničena, nejzajímavější památky jako pevnost Qait-bej tak pocházejí převážně ze středověku či koloniálních dob.

 

Asuán

Asuán je přístavní město na horním toku Nilu. V minulosti se zde nacházel významný kamenolom, ze kterého se dovážel stavební materiál do dalších nilských měst, dnes je tato oblast významná především Asuánskou přehradou.

 

Dahab

Dahab je přímořské letovisko na břehu Rudého moře. Město je velice oblíbené především mezi příznivci potápění a windsurfingu.

 

Dakhla

Dakhla je oáza v poušti v centrální části Egypta. Nachází se zde ruiny starověkého města Al-Qast, ve kterém se tamní obyvatelé ukrývali před ničivým horkem a suchem pouště.

 

El Fayoum

El Fayoum je město v centrální části Egypta oblíbené především pro lázně a tradiční trhy. Z archeologického hlediska je El Fayoum zajímavé díky nálezům pohřebních masek z dob římské nadvlády v Egyptě.

 

El Gouna

El Gouna je velice oblíbený resort nedaleko města Hurghada. Nachází se zde pěkná písečná pláž vhodná i pro šnorchlování, každý větší hotel zde však má také vlastní bazén.

 

El Karnak

Karnak je komplex nedaleko Luxoru stávající se z chrámu, svatyní a řady dalších budov.

 

Gíza

Gíza je archeologická oblast na okraji metropole Káhira. Právě zde se nacházejí světoznámé pyramidy i mohutná Sfinga.

 

Hurghada

Hurghada je 40 tisícové město na pobřeží Rudého moře, které se díky krásným plážím i dobré poloze pro cesty k Luxoru stalo jedním z nejvyhledávanějších letovisek.

 

Ismailia

Ismailia je univerzitní město nedaleko Suezského průplavu. Spíše než pro zajímavé památky je toto město vyhledávané pro strategickou polohu, lze se odsud rychle dostat k Rudému i Středozemnímu moři nebo k historické Káhiře.

 

Káhira

Káhira je egyptská metropole ležící nedaleko ústí Nilu. Město je významné především nedalekou Gízou se světoznámými pyramidy, islámskou čtvrtí a archeologickým muzeem.

 

Luxor

Luxor je starověké město rozkládající se na obou březích Nilu. Právě zde se nachází slavné archeologické naleziště Údolí králů i řada významných egyptských chrámů.

 

Makadi

Makadi je menší letovisko rozkládající se na severozápadním pobřeží Suezského moře.

 

Marsa Alam

Marsa Alam byla původně malá rybářská vesnička, dnes se však jedná o jedno z nerušnějších letovisek na pobřeží Rudého moře. Oblast Marsa Alam je vyhlášená dlouhými a širokými písečnými plážemi.

 

Marsa Matruh

Marsa Matruh je přímořské letovisko na severním pobřeží Egypta. Nacházejí se zde nádherné písečné pláže z písku navátého ze Sahary.

 

Matrouh

Matrouh je region na severozápadě Egypta. Většinu oblasti pokrývá Libyjská poušť, ve které se nachází také největší turistická atrakce regionu oáza Siwa.

 

Nuweiba

Nuweiba je původní beduínské město, ze kterého se v posledních letech stalo oblíbené přímořské letovisko.

 

Port Said

Port Said je město nedaleko Suezského průplavu. Právě tuto oblast nejvíce zasáhla suezská krize v roce 1956, kterou turistům přibližují tamní muzea.

 

Qena

Qena je moderní město na Nilu nacházející se nedaleko starověkého Luxoru. Ve městě se nachází významná mešita s minaretem tvořícím dominantu města.

 

Ras Mohamed

Ras Mohamed je pobřežní národní park na jihu Sinajského poloostrova. Oblast je oblíbená potápěči, žijí zde totiž želvy, žraloci, barakudy a manty.

 

Ras Sudr

Ras Sudr je přímořské město jižně od Suezského průplavu. Oblast Ras Sudr je poměrně větrná, a tak se zde soustřeďují především příznivci vodních sportů.

 

Safaga

Safaga je letovisko cca 60 km jižně od Hurghady. Oblast je vhodná především k potápění a vodním sportům, díky dobré poloze lze odsud navíc pořádat výlety ke starověkému Luxoru.

 

Sahl Hasheesh

Sahl Hasheesh je moderní letovisko nedaleko rušné Hurghady. Podobně jako v dalších letoviscích u Rudého moře je i tato oblast bohatá na podmořský život a kromě slunění se na písečných plážích zde tak můžete zkusit i šnorchlování.

 

Sharm el Sheikh

Sharm el Sheikh je letovisko nacházející se na jižním cípu Sinajského poloostrova. Jedná se o místo s nebývale pestrým podmořským životem včetně korálových útesů, oblast je tak vyhledávaná potápěči.

 

Sinai

Sinai je bájná hora, na které dle legend obdržel Mojžíš desatero přikázání. Přímo pod horou se nachází prastarý klášter sv. Kateřiny.

 

Siwa

Siwa je oáza v Libyjské poušti, nachází se zde archeologické naleziště se starověkými památkami včetně Amonova chrámu.

 

Suez

Suez je severoegyptské město významné především díky průplavu mezi Středozemním a Rudým mořem. Zároveň se zde nachází most rozdělující Asii a Afriku.

 

Suhag

Suhag je moderní město poblíž města Qena. Podobně jako v předchozím případě je i zde největším lákadlem města mešita nesoucí název Sidi Arif.

 

Taba

Taba je přímořské letovisko nedaleko hranic s Izraelem a Saudskou Arábií. Oblast je vyhledávaná pro bohatý podmořský život i možnost výletů do nedaleké Petry.

 

Jazyk a základní fráze

Úředním jazykem v Egyptě je arabština, prakticky ve všech větších letoviscích i městech se však lze docela dobře domluvit i anglicky.

Pár základních frází z arabštiny (přepsáno do fonetiky):

Dobrý den – Salam alejkum/Nahárak saíd

Dobré ráno – Sabah al chér

Nashledanou – Ma al salama

Dnes – Naharda

Zítra – Bokra

Ano – Aywa

Ne – La

Prosím – Min fadlak

Děkuji – Šokran

Kolik? – Bíkam?

Nerozumím – Ana la afhamu

Mluvíte anglicky? – Tatakallam al ingliziato?

Mapa Egypta