Cestujete s kojencem? Jak odbavit kočárek?

Cestujete s kojencem? Jak odbavit kočárek?

Asi se všichni shodneme na tom, že mateřská a rodičovská dovolená ve skutečnosti žádné dovolené nejsou. Právě naopak! Práce máte smalým dítětem víc než dost. Tak proč nevyrazit i sděťátkem na opravdovou dovolenou, na níž načerpáte síly a konečně si pořádně odpočinete? O tom, od jakého věku je vhodné začít s dítětem cestovat, se vedou nekonečné debaty. Někdo vyráží na cesty steprve několikaměsíčním kojencem, jiný se bojí vzít do letadla i malého školáka. Na cestování smalým dítětem však není nic složitého a strochou přípravy to zvládnete i Vy!

<

Vprvní řadě je potřeba rozmyslet, do jaké destinace vyrazíte. Od toho se odvíjí vyřízení cestovního dokladu pro dítě. Každé dítě, které vycestuje za hranice České republiky, musí mít vlastní cestovní doklad. Do zemí Evropské unie a také do Albánské republiky, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Gruzie, Islandu, Lichtenštejnska, Makedonské republiky, Norska, Srbské republiky, Švýcarska a Moldavské republiky si dítě vystačí sobčanským průkazem (ten lze vyřídit i pro malé dítě), do ostatních zemí už je potřeba cestovní pas.

Už máte vybranou destinaci? Nyní je třeba popřemýšlet, jaký zvolíte dopravní prostředek. Do nedalekých zemí (například do Chorvatska) se vyplatí jet smalým dítětem autem. Počítejte ale stím, že děti mnohahodinové sezení vautosedačce špatně snášejí. Je tedy vhodné cestovat přes noc, kdy je velká pravděpodobnost, že dítě téměř celou cestu prospí.

Pokud Vás lákají spíše vzdálenější destinace, ani pak nezoufejte. Cestování letadlem skojencem se nemusíte bát. Pro začátek však zvolte raději zemi, do které nepoletíte příliš dlouho. Přece jen poletíte smiminkem poprvé a zatím nevíte, jak bude let snášet.

Před samotným odletem si prostudujte mapky odletového a příletového letiště, abyste věděli, kde se nacházejí všechna místa, která budete na letišti potřebovat vyhledat. Vyhnete se pak situaci, kdy byste splakajícím miminkem vkočárku pobíhali po letišti a marně hledali například toalety spřebalovacím pultíkem. Na některých letištích jsou kdispozici i místnosti určené pro kojení a herny pro děti.

Do kabinového zavazadla, které budete mít vletadle při ruce, si nabalte všechny podstatné věci, které pro dítě potřebujete. Tedy například plenky, ubrousky, dudlík, náhradní oblečení (pro případ nehody), ale také jídlo a pití na cestu. I když je zakázáno převážet vpříručním zavazadle tekutiny nad 100 ml, vpřípadě stravy a pití pro dítě to neplatí. Pro kojence či batole můžete vzít na palubu letadla například láhev smlékem, kojeneckou vodu, dětskou výživu.

Berete ssebou do letadla kočárek či potřebujete převézt do místa dovolené autosedačku? Žádný problém! Většina leteckých společností Vám je pro dítě přepraví zdarma. Při samotné rezervaci a koupi letenky nemusíte u těchto společností (např. Ryanair či Vueling) udávat žádnou informaci o tom, že poletíte i skočárkem či autosedačkou. Vezmete je ssebou na letišti kodbavovací přepážce, kde Vám je operátor označí.

Takto označenou autosedačku je pak na většině letišti třeba zanést na přepážku nadměrných zavazadel (na některých letištích si operátor přebírá autosedačku už při odbavení). Kočárek při odbavení odevzdávat nemusíte a dítě vněm můžete zavést až kletadlu. Tam jej před nástupem do letadla odevzdáte letištnímu pracovníkovi.

Po příletu do cílové destinace na Vás bude na většině letištích kočárek čekat hned u letadla. Může se ale také stát (například na letišti vBarceloně), že si pro kočárek musíte jít až kzavazadlovému pásu, po kterém kočárek přijede spolu sdalšími zavazadly.

Autosedačku po příletu hledejte také na zavazadlovém pásu. Pokud by mezi přijíždějícími zavazadly nebyla, pak se obraťte na přepážku nadměrných zavazadel (například na letišti vBratislavě bývá autosedačka kvyzvednutí vždy na přepážce nadměrných zavazadel).