Cestování po Evropě s invalidním vozíkem a berlemi (článek od čtenářky)

Cestování po Evropě s invalidním vozíkem a berlemi (článek od čtenářky)

Návod od naší čtenářky, bez úprav 🙂

1) Jde TO !

2) Centrum Prahy je větší problém než Atény, Bratislava, Petrohrad či Moskva

3) Při objednání letenek se dá objednat bezplatná asistenční služba. Samozřejmě i později. Nejpozději však 48 hodin před plánovaným odletem. Bylo nám doporučeno, nenechávat objednávku asistence na poslední chvíli, z důvodu možného plného nasazení asistentů.

4) Je potřeba nahlásit váhu vozíku, rozměry, přesný typ, zda je vozík skládací a jestli má baterie. Ryanair sice měl požadavek“ že žádné zavazadlo ani přepravovaná věc nesmí mít výšku větší než 81 cm, takže jediný způsob, jak mohou vozíček přepravit, je složit jej nějakým způsobem tak, aby výška byla max. 81 cm, a nebo z něj odmontovat nějakou část“. Přeprava vozíku je zdarma.

My cestujeme s vozíkem Typ: DMA váha: 20kg rozměry ve složeném stavu: 90x100x40 cm

A kolečka odmontovat nechtěli. Opakuji, nechtěli.

5) Letenky objednáváme přes Kiwi.com . Kde se jednak domluvíme česky, a mají hned v nabídce pojištění storna letenky. Tuto službu kamarád bohužel musel 2x využít, z důvodu zhoršeného zdravotního stavu. A pojišťovna opravdu bez problémů zaplatila.

6) Na každém letišti tato služba funguje trochu jinak. V Bratislavě měli při naší návštěvě porouchaný „hen ten oný“, ať je to cokoli co mělo kamaráda dostat do letadla. Ovšem čekali na nás 4 záchranáři, kteří byli připraveni ho na rukou vynést do letadla. V Aténách měli speciální nástavbu na nákladním autě, která byla vysunuta ke dveřím letadla a z letadla se stal „bezbariérový“ stroj. Takže invalidní vozík obsluha připravila do letadla. A od té chvíle vše bylo na asistentech, a majitel vozíku jen koukal.

7) Ne všechny hotely uvádějí, jak jsou na tom s bezbariérovým přístupem. Vyplatí se dotaz ubytovateli.

8) Samotný pohyb na invalidním vozíku po městě Atény je taky bezproblémový. Sjezdy a vjezdy na chodnících, funkční výtahy do metra. Dokonce jsou vstupy na většinu památek pro vozíčkáře a jeho doprovod zdarma. A na Akropoli je výtah.

9) Také jsme podnikli cestu do Ruska. Autokaravanem. V Rusku jsme spali v kempech – všechny byly bezbariérové, včetně sociálních zařízení. Přestože tato informace nebyla nikde uvedena. Dále karta ZTP, která podle ÚAMK v Rusku neplatí, nám umožnila bezplatné parkování na placených parkovištích. Pohyb na invalidním vozíku po městech Petrohrad a Moskva opět bez problémů. Sjezdy a vjezdy na chodnících. Po městech jsme se pohybovali autokaravanem, taxi a pěšky, protože jsme měli sebou psy a psi v Rusku nesmí do MHD. Největší překvapení ovšem byl Chrám Vasila Blaženého na Rudém náměstí v Moskvě, kde je vyvěšena omluva, že chrám není bezbariérový a adresa nejbližšího bezbariérového chrámu.

10) V cestování jsme omezeni pouze aktuálním zdravotním stavem a počtem dnů dovolené. Invalidní vozík překážka NENÍ. A plánů máme na dalších X let.