14 dnů a 3 řecké ostrovy – první destinace Skiathos

14 dnů a 3 řecké ostrovy – první destinace Skiathos

Znáte Severní Sporady? Tři ztěchto řeckých ostrovů jsme procestovali vprůběhu dvou týdnů začátkem července 2016. Řeč je o Skiathosu, Alonissosu a Skopelosu. Tyto nádherné kopcovité ostrovy, pokryté zvětší části zelenými lesy, na vás rozhodně udělají dojem.

Jak se tam dostat

Skiathos, nejznámější znich, je dobře dostupný letecky zVídně. Měsíc před odletem jsme kupovali přímé letenky od nízkonákladové letecké společnosti Niki (někdejší název flyNiki). Tahle destinace nebyla původně vplánu, nicméně rozhodla právě cena letenek vkombinaci stermínem, zejména svyužitím červencových svátků 🙂 Vté době se zpáteční letenky pohybovaly kolem 4 200 korun, ale pokud sledujete akce a nejste vázáni na konkrétní termín, narazíte i na poloviční cenu, případně různá místa odletu / příletu dle vašich preferencí. Další možností dopravy na Skiathos je letecky zAtén nebo trajektem zřeckého přístavu Volos.

Na další dva zmiňované ostrovy, tedy Skopelos a Alonissos, je potřeba dopravit se trajektem právě ze Skiathosu, případně zpřístavu Volos. Letiště zde nejsou.

<

Kam po příletu

Zletiště na Skiathosu máte možnost jít pěšky kpřístavu (to jsme udělali my – asi 1,5 až 2 km), odkud jezdí autobus po jižním pobřeží až do Koukounaries, nebo si vzít taxi či vyčkat na mini bus, který jsme však za celou cestu tam ani zpět nepotkali a dle informací na internetu není vhodné na jeho příjezd spoléhat.

Jak na přesuny po Skiathosu

Po ostrově jezdí tři autobusové linky – červená, zelená, modrá. Červená, již zmiňovaná linka, jezdí zpřístavu podél jižního pobřeží až do Koukounaries, kde je konečná stanice, a odtud zase zpět do přístavu. Tato linka je nejvyužívanější na ostrově a jinou nejspíš ani nevyužijete. Všechna turistická střediska jsou právě na této trase. Jízdní řády ani nemá smysl zmiňovat, protože tento autobus jezdí opravdu spolehlivě od rána každých cca 20 minut, poslední někdy kolem jedné až druhé hodiny vnoci. Celá trasa z přístavu do Koukonaries trvá přibližně 20 až 30 minut, vzávislosti na denní době a počtu cestujících – a těch je ve špičkách opravdu hodně! Lístek zpřístavu na konečnou stojí 2 eura, ale zda je to pevná cena na jakoukoliv, i kratší, vzdálenost, mi není známo. My jsme autobus využili pouze na cestu zpřístavu do Koukounaries a zpět, jinak jsme chodili pěšky.

Skiathos – kde se ubytovat

Možností je spousta, vpodstatě vjakémkoliv turistickém středisku podél jižního pobřeží, ale osobně doporučuji buď Skiathos, stejnojmenné hlavní město u přístavu, nebo městečko (či spíše vesnici, jelikož nic kromě přístavního Skiathosu město nepřipomíná :-)) Koukounaries. Tam jsme byli ubytovaní my.

A proč právě tato dvě místa? ZKoukounaries se pěšky dostanete na několik krásných pláží a nemusíte cestovat autobusem. Vhlavním městě je zase naopak dostatek nočního života a možností zábavy, spousta taveren a obchůdků. Můžete tedy zvolit, zda budete jezdit autobusem na pláže ze Skiathosu (města) nebo zKoukounaries do Skiathosu večer za jídlem a zábavou. Osobně jsme večerní návštěvě hlavního města věnovali pouze jeden večer zpěti nocí na ostrově. Vpřístavu to žije, všude plno stánků a taveren, malebné úzké uličky, hudba nesoucí se zbarů a diskoték. Ostatní večery jsme trávili vKoukonaries vnedaleké taverně, kde měli, mimo jiné, výborný a poměrně levný gyros na několik způsobů.

Když jsme u jídla, vhlavním městě doporučuji tavernu Koziakas. Vynikající jídlo, příjemná obsluha a ceny za tak skvělé jídlo nijak přehnané.

Vpřípadě, že zvolíte ubytování vkterémkoliv jiném středisku mezi přístavem a Koukounaries, budete muset autobusem cestovat vkaždém případě (pokud se tedy nespokojíte sválením na jedné, turisty, slunečníky a lehátky přeplněné pláži).

Ubytování rozhodně doporučuji zabookovat spředstihem. Dle místních začíná hlavní sezóna na těchto ostrovech v polovině července, nicméně i na začátku července byste na místě hledali dost těžko, zejména pokud si chcete vybrat a neplatit příliš. My jsme přes booking.com rezervovali Maistrali Studios svysokým hodnocením a opravdu nemůžu nic vytknout. Poloha ideální, majitelé velmi přátelští a poradí se vším, co vás zajímá. Jeden večer jsme se vjejich baru zdrželi poměrně dlouho, čemuž napomohla společná ochutnávka jejich i našich pálenek 🙂 Nejen na uvítanou jsme dostali ovoce a láhev vína, ale ještě další láhev vína na cestu na Alonissos. Celkově jsou místní neuvěřitelně pohostinní, vtavernách nezřídka dostanete dezert či panáka jako pozornost podniku. A co víc – všichni zde mluví výborně anglicky, včetně řidiče autobusu. Což je pravděpodobně dáno tím, že 90 procent turistů na Skiathosu jsou Britové. A nebo jsme prostě jen měli štěstí.

Skiathos – pláže

Pláže, ostatně ani městečka, na trase zKoukounaries do přístavu dle mého za moc nestojí (soudím pouze dle fotografií a recenzí na internetu a vlastního pohledu na ně zokénka autobusu).

Údajně nejhezčí pláž je právě vKoukounaries, sčímž nemůžu souhlasit. Možná je tato pláž vhodná pro rodiny sdětmi a ty, kteří chtějí mít kdispozici určité zázemí, jako převlékárny, toalety, občerstvení či lehátka a slunečníky. Míří na ni většina turistů, nejen zKoukounaries. Podle toho také vypadá její obsazenost. Ale vpěším dosahu tohoto turistického střediska lze najít opravdu krásné a nepřeplněné pláže, které nás oslovily mnohem víc. Jedna například hned vedle té hlavní vKoukounaries – stačí přehopsat pár kamenů a objevíte schovanou malou plážičku téměř bez lidí. Nedaleko je pak třeba hezká pláž Banana (nepleťte se Small Banana hned vedle, ta je nudistická :-)) a o kousek dál, ale příjemnou procházkou lesem, stojí za návštěvu pláž Mandraki nebo Agistros. Ty se nachází asi 2 kilometry severně od Koukounaries. Krásných pláží je na ostrově rozhodně víc, ale tam už se pěšky tak lehce nedostanete. Lze však využít modrou či zelenou linku autobusu, případně vlastní dopravní prostředek. Pláže na Skiathosu jsou písčité, na Skopelosu a Alonissosu většinou oblázkové.

Rada na závěr

Kdo se chce do cílové destinace jednoduše dopravit, užít si dostatek písečných pláží, dobrého jídla a večerní zábavy, nechť zůstane na Skiathosu. Kdo chce poznat víc a využít blízkosti dalších ostrovů, tomu nabízím další destinaci – Alonissos. O něm zase příště 🙂

marsty